ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Εβγαλε "νύχια" στο δεύτερο ημίχρονο (vid)

Ο Πανιώνιος πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με "μαέστρο" το Νίκο Παππά πήρε τη νίκη με 88-71 επί της Καβάλας, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, καθώς στο 4' προηγήθηκε με 13-9. Η Καβάλα όμως ανέβασε στροφές και στο 10' μείωσε σε 18-17.

Στην

δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 14' ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί με 26-21 αλλά η Καβάλα αντιδρούσε άμεσα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν ξανά στον πόντο (36-35).

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε πιο "φορτσάτος" και με μπροστάρηδες το Νίκο Παππά και τον Μαρκ Πέιν, ανέβαζε σιγά σιγά την διαφορά και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα, στο 30' έφτασε στο +15 (64-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +20 (71-51). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψουν την διαφορά που είχε πάρει ο Πανιώνιος, ο οποίος πήρε τελικά τη νίκη με 88-71.

Δεκάλεπτα: 18-17, 36-35, 64-49, 88-71

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 11, Πέιν 18 (1), Μοτσενίγος 1, Αθηναίου 3 (1), Κιζ 8 (2), Μίλμπουρν 10 (1), Αθανασούλας, Μπατής 2, Καββαδάς 6, Παππάς 24 (5), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 4.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 2, Αράπης, Άρμπετ 5 (1), Καλαμπάκας 5 (1), Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 12, Μιλόσεβιτς 13, Πιεβάλιτσα, Μίτροβιτς 9 (2), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 19, Ατσάρα 6 (2).

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Νίκος Παππάς παρέλαβε από τον πρόεδρο του ΕΣΑΚΕ, Γιώργο Χαλβατζάκη, το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.