ΑΡΗΣ | "Αλωσε" τα Ιλισια

Ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και πάρα τις προσπάθειες του Τέρελ Στόγκλιν (29π.), ο Αρης "άλωσε" τα Ιλίσια, καθώς πήρε τη νίκη επί του Ηλυσιακού με 62-64, χάρη στις προσπάθειες των παικτών του στην τελευταία περίοδο, σε μια αναμέτρηση στην οποία οι γηπεδούχοι έδειξαν εκ νέου το κοινωνικό τους πρόσωπο φιλοξενώντας παιδιά από την "Κιβωτό του Κόσμου".

Η ισορροπία ήταν εκείνη που χαρακτήριζε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στον Ηλυσιακό και τον Αρη, μιας και οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του ματς συμβάδιζαν

στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας μόλις ένα πόντο διαφορά (32-33).

Το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε μετά από την ανάπαυλα του ματς, με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να καταφέρουν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (38-42) στο 27ο λεπτό. Ο Ηλυσιακός στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου είχε επιμέρους σκορ 10-3 και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 48-45. Ο Τέρενς Στόγκλιν έβαλε μπροστά τον Ηλυσιακό με έξι πόντους (51-45) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά έκτοτε ο Αρης έτρεξε ένα σερί 0-10 και στο 37ο λεπτό προηγούνταν με 51-55. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση των παικτών του Ηλυσιακού και έφτασαν στη νίκη με 62-64, μιας και στην τελευταία επίθεση ο Στόγκλιν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε και κοινωνικό χαρακτήρα, μιας και ο Ηλυσιακός σε μια ανθρωπιστική πρωτοβουλία φιλοξένησε παιδιά από την "Κιβωτό του κόσμου", ενώ παράλληλα μάζεψε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα παιδιά.

Δεκάλεπτα: 14-14, 32-33, 48-45, 62-64

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 6, Αράπης, Αναγκονιε 8(1), Αποστολίδης 3(1), Χατζής 5, Αντωνάκης, Μόρισον, Παραγυιός, Στόγκλιν 29(3), Κρίπι 2, Γκάρισον 9

Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 14(1), Χαντ 7(2), Πελεκάνος (1), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 7, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8(2), Τσακαλέρης