ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | "Καθάρισε" με Παππά

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της Λουκόιλ επικρατώντας με 83-74 σε φιλικό αγώνα για το τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης".

Η Λουκόιλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο της τα τρίποντα (4/9) αλλά και την υπεροχή της στα ριμπάουντ (9-4) κατάφερε να προηγηθεί με 20-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν η σειρά των "πρασίνων" να ευστοχήσουν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων (Μπράμος, Παππάς, Φώτσης) και να πάρουν το προβάδισμα με 31-28.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετική άμυνα ανέβασε τη διαφορά στους 5 (38-33) και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 41-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 46-39 στο πρώτο δίλεπτο, με τη Λουκόιλ όμως να φέρνει τα πάνω κάτω σε 2΄και με ένα σερί 8-0 να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 46-47. Από εκεί και πέρα οι "πράσινοι" επιστράτευσαν τα τρίποντα και "έκλεισαν" την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 59-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι νταμπλούχοι Ελλάδας κατάφεραν να βρούνε ρυθμό και με μπροστάρη το Νίκο Παππά έφτασαν να προηγούνται με 75-62 3΄πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Η Λουκόιλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 76-71 1΄πριν τη λήξη, όμως ένα τρίποντο του Παππά ξεκαθάρισε την υπόθεση νίκη μια και καλή. Κορυφαίος για τους "πράσινους" ο Παππάς με 23 πόντους ενώ για τη Λουκόιλ ο Αβράμοφ είχε 20.

Οι Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 41-37, 59-57, 83-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9(3), Σανγκ, Μπατίστ, Φώτσης 11(3), Αποστολίδης 1, Λάσμε 12, Ματσιούλις 5(1), Διαμαντίδης 16(3), Γκιστ 4, Παππάς 23(2), Σκορδίλης.

ΛΟΥΚΟΪΛ ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ (Κόστιτς): Ουάιτ 15(2), Γκρόζεφ, Βεργίνης 1, Τάκερ 14(2), Κόλεφ, Μίνκοφ 4, Αβράμοφ 20(3), Μαρτσίνοβιτς, Γκεοργκίεφ 16(2), Αχάρα 4, Μπάνεφ, Γκεοργκίεφ, Γιάνεφ.