ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | "Ονειρικός" Παναθηναϊκός "πάτησε" την Λοκομοτίβ Κούμπαν

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της Λοκομοτίβ Κούμπαν με 63-82 για την 9η αγωνιστική του Δ΄Ομίλου προσπερνώντας έτσι την Λαμποράλ Κούτσα στην βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα 0-6 στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο η Λοκομοτίβ είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Σίμας Γιασάιτις ο οποίος με 3 τρίποντα στην πρώτη περίοδο βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 23-21 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "πράσινοι" θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και παίζοντας επιθετική άμυνα αποσυντόνισαν την ρωσική ομάδα η οποία δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στο καλάθι του Παναθηναϊκού (27-43 στο 18΄). Διαμαντίδης (12π.) και Φώτσης (11π.) θύμιζαν το προ τριετίας δίδυμο το οποίο σάρωνε τα πάντα στο διάβα του, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει στο πρόσωπό τους τους κινητήριους μοχλούς της επιθετικής λειτουργίας του (30-46 στο 20΄).

Το επιθετικό κρεσέντο των "πρασίνων" συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου τα τρίποντα (10/17, 58%) έπαιξαν το ρόλο τους για την Ελληνική ομάδα (36-56 στο 25΄). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έβρισκαν ρυθμό μέσα από την πολύ καλή άμυνα που έπαιζαν (7 κλ.), με τους Ρώσους να είναι απλοί παρατηρητές στο σόου του Παναθηναϊκού (44-66 στο 30΄). Στην τέταρτη περίοδο ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον Διαμαντίδη, ενώ ενδεικτικό του πόσο νωρίς "καθάρισε" τη νίκη ο Παναθηναϊκός ήταν το γεγονός πως αγωνίστηκε ο Χαραλαμπόπουλος για 1:48. Οι "πράσινοι" επικράτησαν τελικά με 63-82 έχοντας για πρώτη φορά φέτος 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 23-21, 30-46, 44-66, 63-82

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 8, Μπράουν 8, Ουίλιαμς, Χέντριξ 9, Κάνιγκιν 2, Καλνιέτις 7, Λικοντίεφ 8, Γιασάιτις 13, Ζούμπκοφ 3, Μάριτς 2, Σίμον 3,

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης):Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος11, Κάρι 13 , Μπατίστ , Φώτσης 17, Ούκιτς 17, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Γιάνκοβιτς, Αποστολίδης