ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Νίκησε ο Ολυμπιακός, «νίκησε» και η Νέα Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός φανερά επηρεασμένος από την κούραση του ματς με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ δυσκολεύτηκε αλλά κατέβαλε την αντίσταση της Νέας Κηφισιάς, η οποία έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο ΣΕΦ (69-64).

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ήττα-σοκ στη Δράμα ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες στο ελληνικό

πρωτάθλημα. Για 38’ λεπτά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειχνε ικανή να «ντυθεί» Δράμα, αλλά στο τέλος ο Κώστας Σλούκας «καθάρισε» για την παρέα του και οδήγησε την ομάδα του Πειραιά στη νίκη.

Η Νέα Κηφισιά άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι. Κρόκερ, Τσαλδάρης και Κακιούζης ήταν εύστοχοι πίσω από τα 6.75 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 1-9. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, με σερί 10-0 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 11-9. Γκάρετ και Λιακόπουλος με συνεχόμενους πόντους βοήθησαν τη Νέα Κηφισιά να τελειώσει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν χωρίς ενέργεια, η Νέα Κηφισιά είχε σωστή κυκλοφορία στην επίθεση, έπαιζε πολύ καλά στην άμυνα και έτσι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει 32-33 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου η ΑΕΝΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, Κρόκερ και Γκάρετ έκαναν σπουδαίο παιχνίδι και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 39-44 στο 25’. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε σε εκείνο το σημείο και με επιμέρους 8-2 πέρασε μπροστά με 47-46 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 49-48 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με έξι πόντους (56-50), αλλά αμέσως η Νέα Κηφισιά με επιμέρους 8-3 μείωσε σε 59-58 στο 35’. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 62-58, Τσαλδάρης και Λιακόπουλος δεν ήταν εύστοχοι σε δικά τους τρίποντα, ο Λιακόπουλος στη συνέχεια έκανε δύο λάθος πάσες και ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 64-58 στο 38’, στη ρώσικη ρουλέτα των βολών ο Σλούκας συνέχισε να είναι εύστοχος και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 69-64.

Δεκάλεπτα: 15-19, 32-33, 49-48, 69-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 12 (8ριμπ), Σπανούλης 13 (2τριπ, 8ριμπ, 4ασ), Περπέρογλου 6, Παπαπέτρου, Σλούκας 15 (1), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 12 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1τριπ, 7ριμπ, 2ασ).
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 11 (5ριμπ), Κρόκερ 15 (1), Γκάρετ 9 (9ριμπ, 4κοψ), Γουντς, Τσαλδάρης 10 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 13 (3τριπ, 8ριμπ), Μπάρλος 4 (1).