ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | "Σάρωσαν" την Πορτογαλία οι Νεανίδες

Η Εθνική Νεανίδων έκαμψε χωρίς κανένα πρόβλημα την αντίσταση της Πορτογαλίας, επικρατώντας 68-43 για την τελευταία αγωνιστική του Γ’ ομίλου, εξασφαλίζοντας με αυτό τον τρόπο την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Κροατία.

Η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση και το "κλειδί" της επιτυχία ήταν το πρώτο ημίχρονο και κυρίως η δεύτερη περίοδος, όπου η Ελλάδα έκανε επί μέρους σκορ 23-2! Η συνέχεια της αναμέτρησης απέκτησε, έτσι, διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού

η Πορτογαλία δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ομοσπονδιακός τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που έχει πάρει μαζί του στο τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 22-10, 45-12, 55-28, 68-43.

Ελλάδα (Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 18 (3 τριπ., 5 ριμπ.), Σταμάτη, Φουράκη, Νάστου 6, Παυλοπούλου 17(3), Χριστινάκη 5 (6 ριμπ.), Κίτσιου 1, Χωλοπούλου 7(1), Γεωργιάδη 8 (5 ριμπ.), Γεροστεργίου 2, Καραμπάτσα 4 (7 ριμπ.), Λουκά.