ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Διπλό "μπαμ"

Ο ΠΑΟΚ έριξε στο... καναβάτσο τον Αθηναϊκό, τον οποίο νίκησε με 54-69 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Γυναικών και ζει τη μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας του ενώ την έκπληξη έκανε και ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος επιβλήθηκε με 66-79 του Παναθηναϊκού και ύστερα από δύο χρόνια επιστρέφει στον τελικό του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο

δεκάλεπτο στο +4 (14-18) και παρόλο που ο Αθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-26, ο "Δικέφαλος" δεν "άφησε" στιγμή το παιχνίδι. Η συμπλήρωση των 30' βρήκε τον "Δικέφαλο" να προηγείται με 42-49 ενώ στην τελευταία περίοδο οι "ασπρόμαυρες" κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τον Αθηναϊκό και πήραν τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό, που θα αντιμετωπίσουν τον Πρωτέα Βουλάς που επικράτησε με 66-79 του Παναθηναϊκού. Η ομάδα της Βούλας είχε στη μεγαλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα στο σκορ ενώ πέρασε όλο το δεύτερο ημίχρονο σε θέση οδηγού και πήρε εν τέλει τη νίκη με 66-79!

Aθηναϊκός-ΠΑΟΚ 54-69
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Παργιανόπουλος-Ξέρας
Δεκάλεπτα: 14-18, 29-26, 42-49, 54-69
Αθηναϊκός (Λειβάδης): Ισκίογλου 2, Λύμουρα 13(1), Σπαθάρου 2, Καζαντζίδου 1, Κασάπογλου, Ζότοβα, Κεχαγιά 18(3/4β., 6/14δ., 1/1τρ., 4ρ.), Χαλικιά, Κοσμά 10(10ρ.), Κυριακοπούλου 8(4/5δ.).
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 14(1/4β., 5/8δ., 1/4τρ.), Αυτζή 1, Σπανίδου 11, Γιαννοπούλου 9, Νάστου, Βασιλειάδου 13(1/2β., 6/8δ.), Σουλιώτη, Αγγελίδου, Τσελεμπή, Ντεσρός 21(3/8β., 9/15δ., 21ρ, 3ταπ.)

Παναθηναϊκός-Πρωτέας Βούλας 66-79
Διαιτητές: Νικολούλης-Τσουμαχίδης-Ζαχαρής
Δεκάλεπτα: 15-16, 30-35, 51-57, 66-79

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 14(1), Βλάνη 2, Ντέλβα 13, Χριστινάκη, Μαγκλάρα 9, Σλούκα 11(2), Δίελα 14(2), Χρονοπούλου 3.

Πρωτέας Β. (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 19(3), Κύρου, Μαγάλιου 22(4), Μπαρμπερίδου 8(1), Παυλοπούλου 2, Φασούλα 6, Νικολοπούλου 15(1), Στυλιάρα, Βλάχου 5, Τετενέ 2.