Κ.Α.Ο.Δ. | "Μίλησε" η εμπειρία

Ο ΚΑΟΔ έκανε μεγάλο διπλό στη Κηφισιά, καθώς επικράτησε με 84-95 ενώ είχε ξεκινήσει πολύ νωθρά το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας διαφορές 8 και 9 πόντων (13-5 στο 5' και 17-8 στο 6') με τον Τόνι Κρόκερ (14π. στο 10') να βγάζει φωτιές και... ελατήρια στα πόδια, σκοράροντας κατά το δοκούν. Ο Νίκος Λιακόπουλος (7π. στο 10') ακολουθούσε κατά πόδας την απόδοση του αμερικανού, βάζοντας διπλούς μπελάδες στην άμυνα του ΚΑΟΔ.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος

προσπάθησε με τρίποντο λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά αστόχησε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κάνοντας λιγότερα λάθη (7 στη πρώτη περίοδο, 3 στη δεύτερη) και ροκάνισαν ελαφρώς τη διαφορά βρίσκοντας τις λύσεις για τον Κρόκερ αλλά το νέο "πρόβλημα" για την άμυνα του ήταν ο Νίκος Μπάρλος. Το ηθικό όμως της ομάδας είχε τονωθεί.

Με τον Πολκ να "πυροβολεί" από τα 6.75 αλλά τη σταθερή βοήθεια των Χρυσικόπουλου και Λάζεριτς, ο ΚΑΟΔ κατάφερε στο τέλος της 3ης περιόδου να βρεθεί μπροστά στο σκορ, συνεχίζοντας την ανεβασμένη του απόδοση στη 3η περίοδο και ολοκλήρωσε ένα μεγάλο διπλό στην 4η, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όπου ο Κρόκερ συνέχισε να είναι απειλή, αλλά ήταν μόνος.

Δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 59-60,

Διαιτητές: Πιλοΐδης, Γκούμας, Τσούνας
ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30 (3), Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3 (1), Ψάθας 2, Γκάρετ 12 (8 ρίμπ.), Γούντς 9 (5 ρίμπ.), Μπάρλος 8
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτάκης 6 (1), Τσόβιτς 2, Λάζεριτς 15 (1 τρ. 9 λάθη), Πολκ 22 (6), Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (6 ρίμπ.).