ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ | "Απόδραση" από το Τελ Αβίβ!

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο Τοπ-16 σημείωσε η Κάχα Λαμποράλ, καθώς πήρε σπουδαία νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 70-71, με τους γηπεδούχους να μετρούν δύο ήττες στη φάση των "16"

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν παρουσιάζαν μεγάλες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο όμως η Κάχα ανέβασε την απόδοσή της και αφού προηγήθηκαν με 29-30 στο 14', κατάφεραν δύο λεπτά αργότερα να φτάσουν στο +7 (29-36) και στο 18' ανέβασαν την διαφορά στο +11 (30-41).

Η Κάχα μπόρεσε να διατηρήσει αυτή την διαφορά ως το 25' όταν

και η Μακάμπι έδειξε να αντιδρά. Αρχικά η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσε σε 41-49 στο 26' και στο 29' κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (50-50) με τον Λάντσμπεργκ να την φέρνει σε θέση οδηγού στο 30' (56-50).

Η Μακάμπι συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με την Κάχα όμως να μειώνει σε 58-57 στο 35' και αμέσως μετά να ισοφαρίζει σε 60-60. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 65-60 στο 36' αλλά με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να πυροβολεί από τα 6,75μ. η Κάχα παρέμενε κοντά στο σκορ (67-66 στο 37'). Εννέα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο έδωσε προβάδισμα στην Κάχα με 70-71 και μαζί τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 23-20, 32-44, 56-50, 70-71

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 3(1), Τζέιμς 8, Σμιθ 10, Χίκμαν 18(2), Ελιάχου 4, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 11, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 10(2).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5(1), Νοτσιόνι 7, Μ. Μπιέλιτσα 8, Σαν Εμετέριο 7(1), Πλάις 2, Ερτέλ 2, Όλεσον 10(3), Λάμπε 5(1), Ν. Μπιέλιτσα 17(5), Κουζέρ 5(1).