ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Φάνηκε η απουσία του "3D"

O Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Πόλη και απόντος του Δημήτρη Διαμαντίδη ηττήθηκε με 78-64 από την Εφές για την 2η αγωνιστική του Τοp-16 της Ευρωλίγκα.

Το κενό της απουσίας του "3D" αποδείχθηκε δυσαναπλήρωτο και η Εφές άνοιξε λογαριασμό στο φετινό Τop-16 υποχρεώνοντας το "τριφύλλι" στην πρώτη του ήττα ύστερα από δύο αγωνιστικές. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάικ Μπράμος (16π.), ενώ

15 πόντους σημείωσε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος, όμως, βρήκε τις λύσεις στην άμυνα της Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Με το "καλημέρα" του αγώνα η Εφές επέβαλε τον ρυθμό της και με οδηγό τον Τζόσουα Σιπ -σημείωσε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο- προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους (22-9, 7'). Ο Μάικ Μπράμος, όμως, ανέλαβε για ακόμη μία φορά τον ρόλο του "εκτελεστή" και με τους 12 πόντους που σημείωσε κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 24-17.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να... ρίξει το ρυθμό στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Εφές, όμως, να παραμένει σταθερά σε θέση οδηγού. Η τουρκική ομάδα μάλιστα, στο δεύτερο μισό της περιόδου ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 45-32.

Ο Παναθηναϊκός και απόντος του αρχηγού του Δημήτρη Διαμαντίδη συνέχισε στο τρίτο δεκάλεπτο μόνο άριστα να μην παίρνει οργανωτικά και η Εφές βρέθηκε δύο φορές στο +21 (53-32 στο 24' και 55-34 στο 25'). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη φάνηκε να αντιδρά και με "όπλο" την άμυνα μείωσε σε 55-41 (27'), αλλά η συμπλήρωση των 30' βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους στο +21 (64-43).

Το "τριφύλλι" στα πρώτα πεντέμισι λεπτά της τελευταίας περιόδου κράτησε άποντη την Εφές, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 64-49 χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους. Ο Καπόνο με εύστοχο τρίποντο 23'' πριν από το τέλος κατέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (76-64), αλλά ο Σάσα Βούγιασιτς διαμόρφωσε με σουτ εκτός ισορροπίας στην εκπνοή το 78-64.

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-32, 64-43, 78-64
Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 13 (3), Βούγιασιτς 6, Ερντέν 9, Σιπ 8 (2), Γκονλούμ 8, Σαβάνοβιτς 11 (1), Γκόρντον 12, Γκιουλέρ 5 (1), Μπάρατς 6.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (3), Ματσιούλις 7 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 6, Τσαρτσαρής, Γκιστ 6, Μπανκς,, Σχορτσανίτης 15, Καπόνο 10 (2).