ΙΤΑΛΙΑ | Με Σάκοτα η Βαρέζε, στην κορυφή η Μπρίντιζι

Η Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα επικράτησε με 91-77 της ουραγού Πέζαρο, ενώ η Μπρίντιζι δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καντού την οποία νίκησε με 75-74 για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Στα άλλα ματς η Αβελίνο επιβλήθηκε της Βερόνα με 77-72 την ώρα που η Καζέρτα έπαιρνε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μοντεγκρανάρο με 94-77.

Η Βαρέζε κάνοντας εξαιρετική τρίτη περίοδο (30-18) πέτυχαν την 4η νίκη τους σε 8 αγώνες. Ο Αντριαν Μπανκς με 24 πόντους ήταν πρώτο σκόρερ για τους νικητές ενώ ο Ελστον Τέρνερ με 18 πόντους

ξεχώρισε για την Πέζαρο. Ο Ντούσαν Σάκοτα αγωνίστηκε για 13 λεπτά και πέτυχε 13 πόντους με 1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ μοίρασε 1 ασίστ.

Η Μπρίντιζι οδηγεί την κούρσα στο ιταλικό πρωτάθλημα πετυχαίνοντας την 7η νίκη της απέναντι στην Καντού η οποία λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς στην τελευταία περίοδο αφού έκανε επιμέρους σκορ 10-20. Η Μπρίντιζι άντεξε και με κορυφαίο παίκτη της τον Ρον Λιούις που πέτυχε 16 πόντους σε 32΄ πήρε τη νίκη. Για την Καντού ο Πιέτρο Αραντόρι πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση έχοντας 28 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 39΄ αγώνα!

Η Καζέρτα πήρε την 3η νίκη της η οποία αποδεικνύεται διπλής σημασίας καθώς έφτασε στη βαθμολογία την αντίπαλό της Μοντεγκρανάρο. Το ματς μέχρι και το 30ο λεπτό παιζόταν καθώς το σκορ ήταν 68-70. Στο τελεταίο όμω ς δεκάλεπτο η Καζέρτα παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκανε ένα επιμέρους 9-24 που τις έδωσε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Στέφον Χάνα με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 30΄ ήταν το πρώτο "βιολί" για τους νικητές, ενώ η Μοντεγκρανάρο είχε σε πολύ καλή μέρα για μία ακόμη φορά τον Ντανιέλε Τσιντσιαρίνι με 21 πόντους σε 32΄.

Σε πολύ δύσκολη θέση έχει η Κρεμόνα μετά και την 6η ήττα που υπέστη στο πρωτάθλημα με την Κρεμόνα να της επιβάλλεται σε όλα τα δεκάλεπτα. Οι 29 πόντοι του Τζέρεμι Ρίτσαρντσονσε 39΄ έδωσαν μεγάλη ώθηση στους νικητές, ενώ οι 26 πόντοι του Τζέισον Ριτς αποδείχθηκαν λίγοι για την Κρεμόνα.