ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Με φόρα πριν από τον Ολυμπιακό η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε την Μιτελντόιτσερ με 106-81 πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα, ενώ στα άλλα παιχνίδιατ ης ημέρας οι Σκάιλαϊνερς επιβλήθηκαν της Χάγκεν με 82-79, η Τρίερ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λούντβινγκσμπουργκ με 77-81 και η Βούρζμπουργκ πέτυχε την έκπληξη της βραδιάς περνώντας από την έδρα της Βόννης με 76-87.

Η Μπάγερν μετουσίωσε την ανωτερότητά της στα χαρτιά σε παράσταση για ένα ρόλο στο ματς με την Μιτελντόιτσερ,

ανοίγοντας από νωρίς τη διαφορά στο σκορ που από ένα σημείο και μετά της επέτρεψε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων. Εξι παίκτες των Βαυαρών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Ντέον Τόμπσον που σε 25:05 πέτυχε 18 πόντους ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Αντόντε Πάρκερ είχε 21 πόντους και 3 ασίστ σε 30:27.

Οι Σκάιλαϊνερς με τη νίκη τους αυτή ξεπέρασαν στη βαθμολογία τη Χάγκεν, η οποία παρά το γεγονός πως βρισκόταν σε όλο το ματς πίσω στο σκορ, στην τελευταία περίοδο προσπάθησε να γυρίσει το ματς κάνοντας ένα επιμέρους 14-23, χωρίς ωστόσο να είναι αρκετό για να της δώσει τη νίκη. Ο Αζίζ Ντιαγέ είχε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 22:18 αποτελώντας παίκτη "κλειδί" για την ομάδα του, την ώρα που ο Μάρκ Ντορίς είχε 25 πόντους και 3 κλεψίματα για τους ηττημένους.

Η Τρίερ με τη νίκη της επί της Λούντβινγκσμπουργκ έφτασε τις 4 στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε τη 12η θέση. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 46-38 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο με ένα επιμέρους 7-18 στην τελευταία περίοδο κατάφερε να "κλέψει" τη νίκη από τη Λούντβινγκσμπουργκ. Ο Λαβρίνας Σαμένας με 25 πόντους σε 25:59 βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του, ενώ οι 15 πόντοι του Κίτον Γκραντ αποδείχτηκαν λίγοι για τους γηπεδούχους.

Η ουραγός του βαθμολογικού πίνακα Βούρζμπουργκ έκανε την έκπληξη της βραδιάς στο γερμανικό πρωτάθλημα μετά τη νίκη που πέτυχε στην έδρα της 4ης Βόννης με 76-87. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα καθώς σούταραν με 80% (21/27) γεγονός που αποτέλεσε "κλειδί" στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Μαξιμίλιαν Κλέμπερ με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν κορυφαίος των νικητών, ενώ για τη Βόννη ο Τζάρεντ Τζόρνταν είχε 19 πόντους και 7 ασίστ σε 30:29.