ΙΤΑΛΙΑ | Ισοφάρισε η Καντού και η Ρέτζιο Εμίλια

Η Καντού κατάφερε και πήρε τη νίκη επί της Σάσαρι και ισοφάρισε την σειρά σε 3-3 με τις διαφορές των δύο ομάδων να λύνονται στο ματς που θα γίνει την Τρίτη (21/5). Την ίδια μέρα θα κριθεί και το άλλο ζευγάρι ανάμεσα στην Ρέτζιο Εμίλια και την Ρόμα μετά τη νίκη που πέτυχε στην έδρα της η Ρέτζιο Εμίλια με 91-82.

Με κορυφαίο τον Αραντόρι που πέτυχε 26 πόντους η Καντού του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να πάρει το παιχνίδι όντας ψυχραιμότερη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.Για την Σάσαρι ο Γκόρντον είχε 21 πόντους.

Η Ρόμα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο αλλά και το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που τους έδωσε τη νίκη.Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Τέιλορ με 22 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο συνήθης "ύποπτος" Λουίτζι Ντατόμε με 23 πόντους δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ήττα για την ομάδα του.