ΙΤΑΛΙΑ | Ισοφάρισαν οι Ρωμαίοι

Η Ρόμα αυτήν την φορά εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της, επικράτησε με 67-62 της Σιένα και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος, η οποία κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να «βραχυκυκλώσουν τον Μπόμπι Μπράουν – σημείωσε 8 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ κι έκανε 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής – και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία δύο δεκάλεπτα έφτασαν στη νίκη. Η συμπλήρωση των 20’ βρήκε την Σιένα, η οποία στο πρώτο ματς της σειράς είχε κάνει το «μπρέικ», να προηγείται με 24-33, με τους Ρωμαίους

να ανακάμπτουν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -5 (46-51) ενώ το άκουσμα της κόρνας της λήξης της αναμέτρησης τούς βρήκε νικητές με 67-62.

Δεκάλεπτα: 18-16, 24-33, 46-51, 67-62
Ρόμα (Καλβάνι): Γκος 8 (2), Τζόουνς 5, Ντ΄Ερκόλ3, Ντατόμε 17 (1), Μπάϊλι, Τέιλορ 10, Λαβάλ 19, Σζιζ 5, Λοράντ.
Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8 (1), Εζέ 4, Καραρέτο 5 (1), Ράσιτς, Κανγκούρ, Σανικίντζε 3, Ρες 3, Ρες 3 (1), Ορτνέρ 19, Τζάνινγκ, Χάκετ 12, Μος.