ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Έγραψε ιστορία ο Ίκαρος!

Έχοντας τους Στρναντ και Γκίμπσον σε μεγάλη μέρα, ο Ίκαρος Καλλιθέας δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ηλυσιακό και επικράτησε 86-71, βάζοντας σε μεγάλες περιπέτειες τους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, συμπλήρωσε 12 νίκες στην Α1, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του!

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη έκανε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης εν όψει πλέι οφ, ενώ ο Ηλυσιακός είναι αναγκασμένος να παλέψει μέχρι το τέλος για τη σωτηρία του. Από τους Καλλιθεάτες κορυφαίοι ήταν οι Στρναντ και Γκίμπσον με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Αναγκόνιε

με 14 διασώθηκε από την ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Όταν όμως ο Ίκαρος βρήκε ρυθμό, η διαφορά ανέβηκε τους επτά πόντους (19-12), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-14.

Ο Ηλυσιακός μείωσε με ένα γρήγορο σερί 4-0 (21-18), ωστόσο οι γηπεδούχοι με 9 αναπάντητους πόντους έβαλαν ξανά τα πράγματα στη θέση τους, παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (31-20). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+12) με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Στρναντ (34-22). Το σκορ του ημιχρόνου (44-37) γράφτηκε με τρίποντο του Στόγκλιν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Στρναντ συνέχισε το... βομβαρδισμό από τα 6,75μ. (5/7 τρίποντα) και ο Ίκαρος δεν είχε πρόβλημα να διατηρεί το προβάδισμα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο -11 για την ομάδα των Ιλισίων (67-56).

Το επιθετικό μπλακ άουτ του Ίκαρου, που πέτυχε μόλις 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, έφερε τον Ηλυσιακό στο -7 (69-62). Ωστόσο, ο Στρναντ με το έκτο του τρίποντο έκοψε τα φτερά των παικτών του Ζευγώλη (72-62). Οι Καλλιθεάτες διαχειριστήκαν σωστά το προβάδισμά τους στον εναπομείναντα χρόνο και τελικά έφτασαν στη νίκη με σκορ 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-37, 67-56, 86-71

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ 20 (6), ΜακΝάιτ 4, Κυρίτσης 12 (2), Βρκιτς 13 (7 ριμπ.), Φαγιέ 10 (1 τριπ., 14 ριμπ.), Γκίμπσον 19 (2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 8, Σίμτσακ, Άλαμπι, Καρακωνσταντάκης

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 2, Αράπης, Αναγκόνιε 14 (8 ριμπ.), Αποστολίδης 7 (1), Χατζής 9 (1), Σπανός 11 (1), Δορκοφίκης 5 (6 ριμπ.), Αντωνάκης, Παραγυιός 4, Στόγκλιν 10 (2), Μόρισον