ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ | "Περίπατο" η Ούνικς, στο τέλος η Λοκομοτίβ

Η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στις νίκες "διαλύοντας" την αντίπαλο του Πανιωνίου στο Eurocup, Σοαρτάκ Αγ. Πετρούπολης με 83-49, ενώ την 5η της νίκη πέτυχε η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, Λοκομοτίβ Κουμπάν με 85-72 επί της Νίμπουρκ. Στα άλλα ματς της 7ης αγωνιστικής της VTB League η Κίμκι επιβλήθηκε της Μίνσκ με 62-73 ενώ η
αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Eurocup, Νίζνι πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ντόνετσκ με 83-75.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι παίζοντας άμυνα που έσπαγε "κόκκαλα" δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην υποδεέστερη Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης, παραμένοντας έτσι στην κορυφή του Α΄ομίλου της VTB League. Ο Κώστας Καϊμακόγλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς σε 23:28 συμμετοχής είχε 13 πόντους (2/4 διπ., 2/3 τριπ., 4/7 βολ.) και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης πάτησε παρκέ για 14:12 και ολοκλήρωσε με 4 πόντους (1/2 διπ., 2/2 βολ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, Λοκομοτίβ Κουμπάν κατάφερε να "καθαρίσει" το ματς πατώντας το "γκάζι" στην τελυταία περίοδο που σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα που έπαιξε της έδωσε την 5η νίκη της σε 7 αγώνες στο πρωτάθλημα της Βαλτικής Λίγκας. Ο Βαλερί Λιχοντέι ήταν ο καλύτερος όλων για την ομάδα του Πασούτιν καθώς σε 26:41 πέτυχε 19 πόντους ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ. Ο Ράντοσλαβ Ράτσνικ πέτυχε 15 πόντους σε 14:24 για τη Νίμπουρκ.

Η αντίπαλος το ΠΑΟΚ, Νίζνι με το διπλό που πέτυχε στην έδρα της Ντόνετσκ σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Α΄ομίλου, όπου και ισοβαθμεί με το σημερινό της αντίπαλο.Ο Λουκ Μπάμπιτ με 21 πόντους σε 24:43 ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές, ενώ ο Μπεν ΜακΚόλει είχε 25 πόντους και 4 ριμπάουντ για την Ντόνετσκ.

Στον Β΄όμιλο τώρα η Κίμκι παρέμεινε πρώτη και αήττητη καθώς με εξαιρετική εμφάνιση και ένα επιμέρους 27-42 στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε αλώβητη από την έδρα της Μίνσκ. Πολ Ντέιβις και Σεργκέι Μόνια είχαν από 14 πόντους για τη ρωσική ομάδα, ενώ για τη Μίνσκ ο Χάντερ πέτυχε 16 πόντους σε 27:06.