ΓΑΛΛΙΑ | Συντριβή της Λιμόζ, στην κορυφή η Ντιζόν

Η Παρί Λεβαλουά συνέτριψε τη Λιμόζ με 83-50 για την 14 αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος γκρεμίζοντάς την από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου πέρασε η Ντιζόν μετά τη νίκη της με 66-63 επί της Ορτέζ.

Η Παρί Λεβαλουά έπιασε από το λαιμό την κακή Λιμόζ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έχοντας εξαιρετική επιθετική και αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο (43-19). Χαρακτηριστικό του πόσο κακή ήταν η Λιμόζ, ήταν οι 32 πόντοι που είχε στο τέλος της 3ης περιόδου. Οι Μαλεγιέ Ν΄Ντογιέ και Λουίς Λαμπεριέ είχαν

από 17 πόντους για τους νικητές ενώ για τη Λιμόζ ο Μόερμαν είχε 19 πόντους σε 34΄.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το άλλο σημαντικό ματς της 14ης αγωνιστικής , με την Ντιζόν και την Ορτέζ α παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν. Ο Αντρέ Χάρις ξεχώρισε με τους 21 πόντους σε 36΄ για τους γηπεδούχους, την ώρα που οι 20 πόντοι του Μίκαελ Τόμπσον αποδείχθηκαν λίγοι για την ομάδα του.