ΓΑΛΛΙΑ | Περίπατος της Σαλόν απέναντι στη Λε Μαν

Στην Ευρωλίγκα η Σαλόν/Σαονέ δεν τα πηγαίνει και τόσο καλά, αλλά στο γαλλικό πρωτάθλημα συνεχίζει την καλή της πορεία, καθώς μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής με τη Λε Μαν σε παράσταση για έναν, μιας και επικράτησε με 66-80.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Γκρεγκόρ Μπινιό έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν προβάδισμα 12 πόντων (32-44). Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά σε διψήφιο αριθμών. Η Σαλόν πήρε τελικά τη νίκη

με 66-80 και πλέον ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίοι για την Σαλόν ήταν οι Ιλιαν Εφθίμοφ και Σέλντεν Ουίλιαμς με 13 πόντους και τους ακολούθησε ο Μπλέικ Σκιλμπ με 12 πόντους. Από την Λε Μαν πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσαρλς Καουντί με 17 πόντους.