ΓΑΛΛΙΑ | Δύσκολα η Παρί, διαστημικός ο Σόμερβιλ

Η Παρί Λεβαλουά έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ντιζόν με 74-82, ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν η Νανσί και η Γκραβελίν επί των αντιπάλων τους.

Η Παρί Λεβαλουά ήταν πίσω στο σκορ για 30 λεπτά, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ της Ντιζόν με 62-47. Αλλά στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες των φιλοξενούμενων έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, είχαν επιμέρους σκορ 12-35 και έφτασαν στη νίκη με 74-82. Ο Σον Μέι συνέχισε να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του, καθώς σημείωσε 24 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Παρί. Οι 20 πόντοι

που σημείωσε ο Ζακ Μος δεν ήταν αρκετοί για την Ντιζόν.

Ο Ντουάιτ Μπανκς (20π.) πήρε από το χέρι την Γκραβελίν και την οδήγησε στη νίκη απέναντι στην Μπουλαζάκ με 80-92. Σαρωτική ήταν η Νανσί, η οποία "σκόρπισε" την Χάβρη με 98-81 και έτσι οι γηπεδούχοι συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία στο πρωτάθλημα. Ο Μαρτσέλους Σόμερβιλ ήταν απλά εντυπωσιακός μιας και ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους.