ΓΑΛΛΙΑ | Ανεβαίνει η Παρί

Την πέμπτη της νίκη στο Γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Παρί, η οποία επικράτησε στην έδρα της με 83-75 της Σολέ, δείχνοντας πως ανεβαίνει στα τελευταία παιχνίδια.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ καθώς η Σολέ ακολουθούσε τους γηπεδούχους στο σκορ (21-20). Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν σωστές επιλογές στν επίθεση και περιορίζοντας την περιφέρεια των αντιπάλων τους έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 5 πόντων (40-45).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Παρί ανέβασε στροφές και επέβαλλε το ρυθμό της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα

να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 67-59, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να συντηρίσει το προβάδισμα της και να πάρει τη νίκη με 83-75.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο Έλτον Μπράουν με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας τη συμπαράσταση του Μαλέγιε Εντιαγιέ με 15 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζον Κοξ με 15 πόντους και ο Ρούντι Τζόμπι με 13, ενώ ο παλιός μας γνώριμος Τέρελ Στόγκλιν έμεινε στους 9 πόντους με 3/9 δίποντα.