ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | "Ιδρωσε" στην Σλοβενία αλλά τα κατάφερε

Η Φενέρ χρειάστηκε την "έμπνευση" του Ερμις Μπάρις στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Ολίμπιας Λιουμπλιάνας και να πάρει τελικά τη νίκη με 75-81 για την δεύτερη αγωνιστική των Ομίλων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προχωρούσαν χέρι χέρι στο σκορ με την Φενερμπαχτσέ να διατηρεί όμως μικρό προβάδισμα. Η Ολίμπια δεν άφηνε την τουρκική ομάδα να ξεφύγει και στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε γκάζι και με οδηγό τον Αρον Μπάινς κατάφεραν στο 19' να ισοφαρίσουν σε 43-43 με τρίποντο του Σάσου Σαλίν και

στη συνέχεια να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +3 (46-43) με τρίποντο του Κλέμεν Πρέπελιτς στην εκπνοή του χρόνου.

Στην επανάληψη με τρίποντο του Ομέρ Ονάν το παιχνίδι ήρθε πάλι στα ίσια (52-52) στο 24' και από εκεί κι έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 35' το σκορ ήταν ισόπαλο 68-68 με τον Σιμόνε Πιανιτζιάνι να μην έχει στην διάθεσή του τον Μπο ΜακΚάλεμπ ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμα. Στο 37' η Φενέρ κατάφερε να προηγηθεί με 68-72 και με τρίποντο του Ερμις Μπάρις στο 38' έφτασε στο +7 (68-75). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη ενώ το τελικό 75-81 διαμόρφωσε ο Εμίρ Πρέλντζιτς με 1/2 βολές.

Δεκάλεπτα: 20-25, 46-43, 61-63, 75-81