ΕΥΡΩΠΗ | "Ιδρωσε" για τρία δεκάλεπτα η Ισπανία

Η Ισπανία επικράτησε με 80-67 επί της μαχητικής Μ. Βρετανίας στη Μούρθια και έκανε το επτά στα επτά στις νίκες στο πλαίσιο των Φιλικών προετοιμασίας για το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης τα βρήκαν σκούρα για 30 λεπτά και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ από τους "νησιώτες". Χαρακτηριστικό είναι πως στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο στο 35-35.

Ο Ρίκι Ρούμπιο όμως με τους 14 πόντους αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες του Πάμπλο Αγκιλάρ με 12, υπερκέρασαν τους

15 του Κάιλ Τζονσον και οδήγησε την Ισπανία την έβδομη νίκη της στους αγώνες προετοιμασίας για το Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-35, 59-54, 80-67

Ισπανία: Αγκιλάρ 12 (5ριμπ.), Φερνάντεθ 12 (4 ριμπ.). Ροντρίγκεθ 5, Ρέι 9, Καλντερόν 3, Ρούμπιο 14, Κλαβέρ 5, Σαν Εμετέριο 10 (7ριμπ.), Γιουλ 4, Γκασόλ 6, Γκάμπριελ, Μουμπρού.

Μ. Βρετανία: Αντεγκπόγιε 9, Λόρενς, Βαν Όστρουμ, Ρόμπινσον 8, Σάλιβαν 5, Χίσον 9 (10 ριμπ.), Φρέζερ, Τζόνσον 15, Μπόατενγκ 9 (9 ριμπ.), Πότερ, Μουράι 4