ΑΡΗΣ | Με "όπλο" την άμυνα

Σε δύσκολη θέση πλέον το Περιστέρι μετά από την ήττα που υπέστη στην έδρα του από τον ψυχωμένο Αρη με 57-68 για την 24η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών. Κορυφαίος για τους "κίτρινους" ο Καραποστόλου με 19 πόντους.

Αρκετά ισορροπημένο και με σφιχτές άμυνες ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στο Περιστέρι και τον Άρη με του φιλοξενούμενους να παίρνουν βραχεία κεφαλή με τη λήξη της πρώτης περιόδου 14-16.

Ο Άρης

συνεχίζοντας την πολύ καλή άμυνα κατάφερε να προηγείται στην μεγαλύτερη διάρκεια και του δευτέρου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι με ατομικές προσπάθειες κυρίως από τον Πάρκερ δεν κατάφερε να επιβάλει το "νόμο" του στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 28-31.

Προσανατολισμός και ομαδικότητα ήταν τα στοιχεία που έχουν βάλει τον Άρη στη θέση του οδηγού και στην τρίτη περίοδο με τους "κίτρινους" να προηγούνται 40-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι προσπάθησε στο τέλος να "κλέψει" το ματς μειώνοντας σε 57-61 1΄πριν από το τέλος του παιχνιδιού ,δεν τα κατάφερε με τον Αρη να είναι ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και κερδίζει τελικά δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 57-68.

Το παιχνίδι διακόπηκε 19΄΄πρίν από το τέλος του και ενώ το σκορ ήταν 57-66. Αφορμή για την διακοπή ήταν η διαμαρτυρία του Μιχάλη Πελεκάνου για ένα φάουλ που δόθηκε εις βάρος του. Πηγαίνοντας στον πάγκο ο παίκτης χειροκρότησε ειρωνικά με αποτέλεσμα να εκνευριστούν οι οπαδοί του Περιστερίου και να ακολουθήσουν "σκηνές απείρου κάλους". Το γήπεδο εκκενώθηκε για να συνεχιστεί ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-31, 40-45, 57-68

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 4, Κομποδιέτας 2, Πάρκερ 20 (3), Κανονίδης, Μάντζαρης 6, Μίτσελ 10 (6 ριμπάουντ), Χάινς 12 (7 ριμπάουντ), Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Γαλιώτος 3, Λάκκας, Ζούμπος

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 6 (2), Χαντ 12 (3), Πελεκάνος 7 (8 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Καραποστόλου 21 (5), Χαρίσης 4 (11 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 9 (1), Δήμας 3 (1)