ΑΡΗΣ | Ο Γλυνιαδάκης νίκησε τον Αρη

Ο Αρης γνώρισε την ήττα με 76-86 από τη Λιέτουβος Ρίτας του Αντρέα Γλυνιαδάκη (16π.) στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά που διεξάγεται στην Στέχερτ Αρένα του Μπάμπεργκ.

Η Λιέτουβος Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, και έφτασε να προηγείται με 17-8 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, ο οποίος ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Αρη να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 32-15. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους (25-45) 3΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το 48-31 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε από τις βολές του Γκετσεβίτσιους έπειτα από το 3ο φάουλ του Πελεκάνου.

Ο Αρης στο δεύτερο μισό βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του και κατάφερε να μειώσει 58-66 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί άντεξαν στην πίεση των "κίτρινων" και κατάφερναν να κρατούν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (69-83)3 πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μιχάλης Πελεκάνος με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Άρη ενώ πολύ καλοί ήταν οι Ασημακόπουλος, Βεζένκοφ. Για τη Λιέτουβος Ρίτας εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Αντρέας Γλυνιαδάκης με 16 πότνους.

Τα δεκάλεπτα: 15-32, 31-48, 58-66, 76-86.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5, Πελεκάνος 20 (1`), Γκίκας 5 (1), Τσακαλέρης 1, Ασημακόπουλος 15 (2), Χαρίσης 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Βεζένκοφ 14, Μούρτος 2, Αθηναίου 8

Λιέτουβος Ρίτας: Γκετσεβίτσιους 17, Γλυνιαδάκης 16, Παλάσιος 11, Κουκ 9, Τέπιτς 8, Ορελικ 7, Μπέντζιους 6, Μπαμπράουσκας 5, Ρέντικ 5, Λιντέκα 2, Νταμπράουσκας