ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Με "καυτό" Βούγιασιτς

Η Αναντολού Εφές με τον Σάσα Βούγιασιτς (29π., 6/8 τριπ.) σε μεγάλα κέφια, πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 77-71 επί της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και κάλυψε την διαφορά του πρώτου γύρου (80-75).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εφές ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 3' προηγήθηκε με 10-2 μετά από κάρφωμα του Γκονλούμ. Η Μιλάνο όμως "ξύπνησε" και στο 7' μείωσε σε 16-14 με τρίποντο του Χέρστον και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +2 (20-18).

Στην δεύτερη περίοδο ήταν σειρά της ιταλικής ομάδας να πάρει κεφάλι στο σκορ και αφού έκανε το 20-21 με τρίποντο του Στίπσεβιτς, έκλεισε την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 7-18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 27-36.

Στην επανάληψη η Εφές άρχισε να "ψαλιδίζει" σιγά σιγά την διαφορά και με ένα σερί 6-0 μείωσε στον πόντο (37-38) στο 25' ενώ δύο λεπτά αργότερα με καλάθι του Γκονλούμ έκανε το 43-40 και στο 30' βρισκόταν μπροστά με 54-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα πάτησε γκάζι και στο 33' έφτασε στο +11 (67-56) με τρίποντο του Βούγιασιτς. Με καλάθι του Αντώνη Φώτση η Μιλάνο μπόρεσε να μειώσει σρ 67-62 στο 36' αλλά η Εφές απάντησε άμεσα και με τρίποντο του Βούγιασιτς ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 10 πόντους (72-62) στο 37'. Η Μιλάνο στο χρόνο που απέμεινε κατάφερε να μειώσει σε 73-67 με τρίποντο του Χέρστον του αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η Εφές πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 20-18, 27-36, 54-52, 77-71Σε λίγο περισσότερα...