ΑΓΟΡ | Ούρ(ι)ος άνεμος...

Με τον Ούρος Ντούβνιακ στη θέση του οδηγού, το Ρέθυμνο έφυγε με το διπλό από το κλειστό της Γλυφάδας, επικρατώντας του Ικαρου Καλλιθέας με 61-66 για την 10η αγωνιστική της Α1.

Οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Από το 6' και έπειτα όμως, ο Ικαρος ανέβασε "στροφές" και στο 10' προηγήθηκε με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο αντέδρασε και στο 14' ισοφάρισε σε 20-20 με καλάθι του Κόλιμον και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.

Στην επανάληψη το

παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ικαρος με τρίποντο του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 37-32 στο 26' αλλά το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα και στο 30' ήταν σειρά της να προηγηθεί με 45-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 33' με καλάθι του Αγγελόπουλου πήρε κεφάλι στο σκορ με 47-56 και ένα λεπτό αργότερα ανέβασε την διαφορά στο +10 (49-59) με τρίποντο του Ντούβνιακ. Ο Ικαρος όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 37' με τρίπονυο του Γιαννακίδη μείωσε σε 54-59 και στο 38' μείωσε εκ νέου σε 57-51 με τρίποντο του Βρκιτς. Ο Ούρος Ντούβνιακ έκανε το 57-64 στο 39' και το Ρέθυμνο κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την Γλυφάδα, επικρατώντας του Ικάρου με 61-66.

Δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 45-48, 61-66

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Βρκιτς 8(1), Φαγιέ 5, Γκίμπσον 12(1), Γιαννακίδης 4(1), Σίμτσακ 17

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν 9(1), Αγγελόπουλος 8(2), Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 18(2), Κόμματος 3, Κάρτερ 9(1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 10