ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | Θρίαμβος στην παράταση δια χειρός Θορν

Ο Νώντας Παπαντωνίου έδωσε την πάσα και ο Ντουάιτ Θορν δεν άφησε το δώρο ανεκμετάλλευτο, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή της παράτασης και έδωσε στο Περιστέρι τη νίκη με 91-89 (κ.α. 78-78) κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 16-20. Το Περιστέρι

μείωσε την ψαλίδα και στο 15ο λεπτό το σκορ ήταν 23-25, αλλά από εκεί και έπειτα ο Κολοσσός έβαλε το πόδι του στο γκάζι και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με δέκα πόντους (34-44) στο τέλος της περιόδου. Η τρίτη περίοδος ανήκε στους παίκτες του Τζίμη Κουστένη, οι οποίοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, είχαν επιμέρους σκορ 28-18 και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (62-62).

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 67-65 στο 35ο λεπτό, αλλά ο Ντέντι με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό με 67-71. Το Περιστέρι προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Λαρόν Ντέντι συνέχισε να σφυροκοπά το καλάθι της ομάδας των δυτικών προαστίων και στο 38ο λεπτό έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (72-78) στον Κολοσσό. Το Περιστέρι αντέδρασε και ισοφάρισε σε 78-78 με τον Δημήτρη Κομποδιέτα, 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Μάρκους Χάτεν πήρε την τελευταία επίθεση του Κολοσσού αλλά αστόχησε, ο Θορν πήρε το ριμπάουντ και το σουτ τριών πόντων αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έτσι στο 44ο λεπτό το σκορ ήταν 85-85.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης έκανε το 85-87, 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά ο Νώντας Παπαντωνίου πήρε το γκολ φάουλ στην επόμενη φάση και έβαλε μπροστά το Περιστέρι με 88-87. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με δύο βολές έκανε το σκορ 88-89, αλλά στην τελευταία φάση ο Παπαντωνίου έδωσε την πάσα στον Ντουάιτ Θορν και εκείνος με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το 91-89, δίνοντας τη νίκη στο Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 (κ.α.), 91-89
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 15(2 τριπ., 5 ασίστ), Κομποδιέτας 12(1), Θορν 16(1), Κανονίδης 11(1), Μάντζαρης 3 , Ουίλιαμς 12, Χάινς 4, Πέτρουλας 17(1), Μελισσαράτος 1
Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής 5(1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20(1 τρ., 8 ασίστ), Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 18(2), Ντέντι 20, Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6(1), Τσαλδάρης 9(1)