Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Θρίαμβος του Πρωτέα επί του Αθηναϊκού

Ο Πρωτέας Βούλας σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών επικράτησε του Αθηναϊκού με 78-63 κι έκανε το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα εν αντιθέσει με την ομάδα του Βύρωνα, η οποία δεν έχει... γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης.

Η Δήμητρα Μπαρμπερίδου αποτέλεσε την παίκτρια «κλειδί» για τις νικήτριες, καθώς κάλυψε και με το παραπάνω το κενό που άφησε στον Πρωτέα Βούλας ο τραυματισμός της Σανίκα Φρίμαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ εξαιρετική για ακόμη μία φορά ήταν ο Λολίτα Λύμουρα, η οποία άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (12π., 8 ασ., 8 ριμπ.)

Η

ομάδα του Αλέκου Δάγλα διατηρούσε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες, όμως, να διατηρούν την επαφή τους με αυτό. Η τέταρτη περίοδος, όμως, άνηκε στον Πρωτέα Βούλας, ο οποίος «φόρτσαρε» για τα καλά, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (76-59, 38’) κι εν τέλει πήρε τη νίκη με 78-63.

Διαιτητές: Ντάβαρης Ραχιώτης
Δεκάλεπτα: 17-11, 35-37, 56-50, 78-63
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας):Δασκαλοπούλου 8, Λύμουρα 12, Μαγαλιού 13(1), Μπαρμπερίδου 13(1), Παυλοπούλου, Κύρου, Νικολοπούλου 11(3/3 τρίποντα), Στυλιαρά 2, Φρίμαν 9, Βλάχου 6, Τετενέ 4, Φασούλα
Αθηναϊκός (Αποσκίτης): Τζεγιαννάκη 7(1), Γκίβενς 22, Καμμένου, Βλάνη 15(3), Κασάπουγλου, ξιοπούλου 8, Παπαμιχαήλ 7, Πολιτοπούλου, Κουτανίτη, Μοσχοπούλου