NBA | "Ταυρομάχος" ο Ντιρκ

Με τρίποντη "βόμβα" του Ντιρκ Νοβίτσκι 2,9" πριν από το τέλος του παιχνιδιού οι Μάβερικς επικράτησαν με 100-98 των Μπουλς παρά το γεγονός ότι 4 λεπτά πριν τη λήξη βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (97-85).

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Ντάλας ανάμεσα στους Ντάλας Μάβερικς και τους Σικάγο Μπουλς.Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με τον Νέιτ Ρόμπινσον να "πυροβολεί" έξω από τα 7.25 (7/7 τρίποντα) και τον Ντιρκ Νοβίτσκι να κάνει μεγάλο παιχνίδι όντας σχεδόν αλάνθαστος (14/17 σουτ εντός

παιδιάς μεταξύ των οποίων 5/6 τρίποντα).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι "λύκοι" βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (97-85) όμως εκεί μίλησε η καρδιά του Γερμανού που πέτυχε τους 8 τελευταίους πόντους από το 15-1 επιμέρους σκορ που έτρεξε η ομάδα του.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νοβίτσκι με 35 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Λουόλ Ντενγκ, Κάρλος Μπούζερ και Νέιτ Ρόμπινσον που πέτυχαν από 25 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 24-23, 53-56, 75-75, 100-98

Μάβερικς (36-37): Νοβίτσκι 35, Ράιτ 17 (13 ριμπ.), Κάρτερ 17, Μάριον 10, Κόλισον 8, Μ. Τζέιμς 5, Μέιο 4, Μπραντ 2, Κράουντερ 2.

Μπουλς (39-32): Μπούζερ 25 (11 ριμπ.), Ρόμπινσον 25, Ντενγκ 25, Χάινριχ 10, Γκίμπσον 7, Μπάτλερ 4, Μοχάμεντ 2, Κουκ.