ΕΥΡΩΠΗ | "Καθάρισε" εύκολα η Αναντολού

Η Εφές δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα στο να οδηγήσει τη Μπουντβέλνικ στη δεύτερη ήττα της (63-73) στο Rixos Cup που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής, με την Εφές να ελέγχει τον αγώνα απόλυτα και να προηγείται στο ημίχρονο με 27-38. Η τουρκική ομάδα με ένα επιμέρους 16-20 βρέθηκε να προηγείται με 43-58 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ενώ οι Ουκρανοί στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν να αντεπιτεθούν χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν το αποτέλεσμα του αγώνα. Πρώτοι σκόρερ

της τουρκικής ομάδας, που προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 15 πόντων (58-43) στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ο Σκότι Χόπσον, που αγωνίστηκε την σεζόν 2011-12 στον Κολοσσό Ρόδου, με 16 πόντους και ο Κώστας Βασιλειάδης με 10.