5-1 με λάμψη Ιμπαγάσα - Σέποβιτς

Ο Ολυμπιακός νίκησε 5-1 τον Φωκικό στο Καραϊσκάκη και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς για τους "32" του Κυπέλλου Ελλάδας. Μπορεί η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων να είναι μεγάλη, αλλά δεδομένου ότι πολλές ομάδες της Σούπερ Λίγκας έπεσαν "θύματα" έκπληξης στο θεσμό, ο Μίτσελ είχε την ευκαιρία να δει έναν μαέστρο Ιμπαγάσα και έναν Μάρκο Σέποβιτς με το ένστικτο του σκόρερ.Στην επανεμφάνιση του Αβραάμ Παπαδόπουλου
στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο (σ.σ. 28/04/13 αγώνας Κυπέλλου: Πανθρακικός - Ολυμπιακός 1-2) στράφηκε το ενδιαφέρον στο Καραϊσκάκη. Σε αυτό βοήθησαν και τα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχαν οι παίκτες του Μίτσελ στο πρώτο 8λεπτο του αγώνα. Τέρματα που προήλθαν από σέντρες του Χολέμπας. Τόσο αυτό στο 4ο λεπτό από τον Κάμπελ (άψογη συνεργασία με Ολαϊτάν), όσο και το πρώτο του Γιαταμπαρέ με τα ερυθρόλευκα στο 8'.Οσον αφορά τον 29χρονο αμυντικό του Ολυμπιακού φάνηκε ότι του έλειπαν παιχνίδια, ενώ -ως παρτενέρ του Μετζανί- "έφαγε" καναδύο φάσεις στο κέντρο της άμυνας από τους αντίπαλους επιθετικούς, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του ανενόχλητου Φράγκου. Φυσικά, το ζητούμενο ήταν να πάρει λεπτά στα πόδια του.Κατά τ' άλλα, ανησυχία προκάλεσε αρχικά στον Μίτσελ η αποχώρηση του Κάμπελ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 35' από τον 17χρονο Βέργο, αλλά οι γιατροί καθησύχασαν τον Ισπανό ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό (στομαχικές διαταραχές).Οσον αφορά την εικόνα του αγώνα, τα δύο γρήγορα γκολ του Ολυμπιακού ανάγκασαν τον Γιώργο Κούτση να προχωρήσει στο 15' στην πρώτη του αλλαγή για λόγους τακτικής, με τον Φωκικό να ανεβαίνει από την άμυνά του σιγά σιγά και να φτάνει με αξιώσεις σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ (39' φάουλ του Γουόρντεν άουτ και 43' κεφαλιά του Φράγκου άουτ). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας (63%-37%), αλλά δεν απείλησε τη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενουμένων.Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μίτσελ ανανέωσε την επίθεση της ομάδας του, βάζοντας στο ματς τους Ιμπαγάσα (αντί του Τσόρι) και Σέποβιτς (αντί του Μήτρογλου), με τον Σέρβο να χρειάζεται μόλις 6 λεπτά για να... ανοίξει λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα, κάνοντας το 3-0 στο 51'.Στο 56' οι δύο παίκτες που έχασαν τις ευκαιρίες του Φωκικού στο πρώτο ημίχρονο, Γουόρντεν και Φράγκος, συνδυάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να σημειώνει ένα ιστορικό γκολ για την ομάδα του, μειώνοντας σε 3-1. Το πιο όμορφο γκολ του παιχνιδιού επιτεύχθηκε στο 63', με τους Γιαταμπαρέ - Ιμπαγάσα - Ολαϊτάν να συνδυάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ σε επίσημο ματς των νταμπλούχων (4-1).Το παιχνίδι έγινε πιο... ελεύθερο και ανοιχτό στη συνέχεια, με τον Φωκικό να δείχνει αρκετές επιθετικές αρετές και να πλησιάζει σε ένα δεύτερο γκολ. Αντ' αυτού, ήρθε το πέμπτο από τον Ολυμπιακό: Στο 80' ο Ιμπαγάσα απέδειξε πόσο απλό είναι το ποδόσφαιρο και με μια ασίστ "πάρτο - βάλτο", ο Σέποβιτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.Στο τέλος, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να σκοράρει για 6η φορά, όταν ο Ιμπαγάσα σε ένα δείγμα αλτρουϊσμού έβγαλε τον νεαρό Βέργο (πρώτος σκόρερ στις μικρές ομάδες του Ολυμπιακού) απέναντι στο Μελίσσα, αλλά ο πορτιέρο του Φωκικού έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Μετζανί, Α. Παπαδόπουλος, Χολέβας, Εντινγκά, Γιαταμπαρέ, Ντομίνγκεζ (46’ Ιμπαγάσα), Ολαϊτάν, Κάμπελ (34’ Βέργος), Μήτρογλου (46’ Σέποβιτς). Φωκικός (Κούτσης): Μελίσσας, Πεχλιβανόπουλος, Άλα, Ιγιάνγκα (84' Γεωργουσόπουλος), Σκαρίμπας, Γουόρντεν, Θέος, Σιμονιάν, Άλβαρεζ, Πολυχρονάκης (16’ Φράγκος), Καλαγκάνης.