EUROBASKET | Νίκη πρόκριση για τους Ιταλούς

Η Ιταλία δίχως να εντυπωσιάσει κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φινλανδίας οδηγώντας την στην πρώτη της ήττα (62-44) ενώ παράλληλα έκανε το 3/3 που της δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Οι Φινλανδοί μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και πήραν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους. Χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου (14-17) ήταν ότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι Φιλανδοί πέτυχαν τους 9 από τους 17πόντους με τρίποντα, δύο του Σαλίν και ένα του Ράνικο.

Από την άλλη πλευρά οι Ιταλοί παίζοντας για μία ακόμα φορά αργό και προβλέψιμο μπάσκετ δεν μπορούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απέναντι στους άναρχους μεν, γρήγορους δε, Φιλανδούς. Η "σκουάντρα ατζούρα" πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 51΄΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου με 28-26 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (31-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί με όπλο τους την εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους Φινλανδούς, αναγκάζοντάς τους σε νεκρά διαστήματα στην επίθεση, της τάξης των 5 λεπτών. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Φιλανδούς να πετυχαίνουν μόλις 8 πόντους και τους Ιταλούς να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (46-34).Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και στην τέταρτη περίοδο, στην οποία εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους (60-40) 3΄πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Κορυφαίος για ακόμα μία φορά για τους Ιταλούς ήταν ο Λουίτζι Ντατόμε με 10 πόντους και 4 ασίστ ενώ από τους Φινλανδούς "διασώθηκε" ο Τίμο Ράνικο πετυχαίνοντας 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-26, 46-34, 62-44.

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 8 (5ασιστ), Τζεντίλε 9 (1), Ροσέλι 3 (1), Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 6 (6ριμπ.), Μπελινελι 7 (1), Ντίνερ 2, Κουζίν 8 (7ριμπ.), Ντατόμε 10 (8ριμπ.), Μάργκο, Τσιντσιαρίνι 9 (1).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Νίκιλα, Μούρινεν 4, Χαφ 4, Λι, Σάλιν 8 (2), Κότι 2, Κόπονεν 8 (3/11 σουτ), Χάανπε , Μότολα 6, Αχόνεν 4, Ράνικο 8 (1).

* Με πόνους στον αστράγαλο αποχώρησε από τον αγώνα στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ράνικο, γεγονός που τον καθιστά αμφίβολο για το αυριανό (08/09) ματς της 4ης αγωνιστικής με τη Σουηδία.