EUROBASKET | Με τέρμα τα "γκάζια" η Γαλλία

Η Γαλλία επικράτησε με 102-91 της Λετονίας για τη 2η αγωνιστική της β΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας και "έπιασε" στην κορυφή του Ε΄ομίλου τις Λιθουανία και Σερβία. Και οι τρεις ομάδες βρίσκονται ήδη στις κορυφαίες οχτώ της διοργάνωσης, με τις Ουκρανία και Λετονία να μάχονται για ένα ακόμα "εισιτήριο'.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα 3΄30΄΄ (10-10), με τη Γαλλία

από εκείνο το σημείο και μετά να κάνει ένα σερί 21-5 και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 31-15. Οι Γάλλοι συνέχισαν τον επιθετικό τους οίστρο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, τελειώνοντας το ημίχρονο σκοράροντας 52 πόντους ενώ οι Λετονοί πέτυχαν 35.

Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά γρήγορο με τους Λετονούς να σκοράρουν με όποιο τρόπο ήθελαν στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας τη διαφορά στους 11 (76-65), αλλά τους Γάλλους να αντέχουν στην αντίδραση των αντιπάλων τους και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 102-91. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Αλέξις Αζίνκα και Νικολά Μπατούμ με 25 και 19 πόντους αντιστοιχα, ενώ για τους Λετονούς ο Μπέρτανς είχε 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 52-35, 76-65, 102-91.

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Λοβέρν, Μπατούμ 19 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιό 5, Πετρό, Καουντί, Πάρκερ 23, Ερτέλ, Πιετρούς 2 (8 ριμπάουντ), Ντε Κολό 8, Ντιαό 16 (9ριμπάουντ), Αζινσά 25, Ζελαμπάλ 4

Λετονία (Άιναρς Μπεκάτσκις): Μέιερς, 2 Μέγερις 2, Φρεϊμάνις 11, Μπλουμς 6, Γ. Μπέρζινς, Μπέρτανς 28, Κούκσικς 11, Σκέλε 8, Γιανιτσένοκς 3, Στρέλνιεκς 14, Κ. Μπέρζινς 4, Σελάκοφς 2