EUROBASKET | "Καταιγίδα" από τους Λετονούς

Ποιος είδε τη Λετονία και δεν τη φοβήθηκε... Η ομάδα του Άιναρς Μπάγκατσκις κατατρόπωσε την Ουκρανία στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Με μεγάλο "όπλο" την ευστοχία της στα δίποντα, όπου σούταρε με 65,5% νίκησε με περίσσια ευκολία 85-51, παίρνοντας σκορ από 11 παίκτες της.

Οι Λετονοί είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και όσου περνούσαν τα λεπτά πατούσαν όλο και πιο πολύ το "γκάζι". Αποτέλεσμα

αυτού; Η διαφορά να κυμαίνεται συνεχώς σε διψήφια επίπεδα και σύμματος σε αυτό ήταν τα εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα (15/29, 51,7%). Αντιθέτως, οι Ουκρανοί είχαν 29,5% στα σουτ δύο πόντων και 18,8% σε αυτά έξω από τη γραμμή των 6,75μ, στοιχείο που συνετέλεσε καθοριστικά στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τζίτερ πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης (0-2), ωστόσο η Ουκρανία έμεινα χωρίς σκορ για τα επόμενα τρία λεπτά, με τη Λετονία να βάζει 8 αναπάντητους πόντους (8-2). Η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια στο 7’ (17-7) και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 24-11.

Το 30-19 του 15’ έγινε μέσα σε δύο λεπτά 40-19, με τους Λετονούς να είναι ασταμάτητοι και την Ουκρανία να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι, λοιπόν, το 42-22 του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Το συγκρότημα του Μάικ Φρατέλο αδυνατούσε να βρει λύσεις και στην Τρίτη περίοδο, βλέποντας τη διαφορά να φτάνει στους 27 (57-30, στο 26’) και λίγο αργότερα στους 33 (65-32), σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στο 36 η διαφορά εκτοξεύτηκε στη μέγιστή τιμή της, το +36 (78-42), με τους Λετονούς να κάνουν κυριολεκτικά πάρτι στο παρκέ. Το τελικό 85-51 αντικατοπτρίζει πλήρως το πρόσωπο που παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι στο παρκέ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άιναρς Μπάγκατσκις ήταν ο Γιανιτσένοκς με 14 πόντους, ενώ πολύ μεστό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Κούσκικς με 13, Μάιερς με 11 και 10 ριμπάουντ, Στρέλνιεκς με 8 πόντους και 7 "σκουπίδια" και Μπέρτανς με 7 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Από την Ουκρανία, πάλεψε ο Γκλαντίρ με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 24-11, 42-22, 65-32, 85-51

Λετονία ( Μπεκάτσκις): Μπλουμς 6 (2), Στρέλνιεκς 8 (7 ριμπ., 2 τριπ.), Μπέρτανς 7 (7 ασ., 2 τριπ.), Γιανιτσένοκς 14 (4), Σκέλε 6, Κούκσικς 13 (3), Μέγερις 8 (2), Γ. Μπέρζινς 6 (1), Φραϊμάνις, Μάιερς 11 (10 ριμπ.), Σελάκοβς 4 (5 ριμπ.), Γ. Μπέρζινς 2.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 6, Τζίτερ 7 (4 ριμπ.), Μισούλα 5 (1), Γκλιέμποφ, Γκλαντίρ 12 (4 ριμπ., 2 τριπ.), Λιποβίι, Νατιάζκο 1, Ζαμπριτσένκο, Κορνιγιένκο 3, Ζαΐτσεφ 4 (5 ριμπ.), Πουστοβίι 6, Κραβτσόφ 7 (6 ριμπ.).