ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Έτοιμος για Ερυθρό Αστέρα

Με ξέσπασμα από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στα Ιλίσια, επικρατώντας του Ηλυσιακού με 60-87, δείχνοντας έτοιμος για τον "τελικό" κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στο «τριφύλλι» στο ξεκίνημα του αγώνα και πιέζοντας από την άμυνα κατάφεραν στα πρώτα λεπτά να έχουν το σκορ χαμηλά. Ο Μποντζ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας του Λιόγα με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν προβάδισμα στο 6’ με 9-7. Οι

παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη όμως ξύπνησαν και με καλάθι του Γιάνκοβιτς το σκορ έγινε 9-13 στο 8’. Ο Γιάνκοβιτς συνέχισε να δίνει λύσεις για την ομάδα του στο σκοράρισμα, ανεβάζοντας τη διαφορά (13-19 στο 9’), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» στο +6 (14-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με ανεβασμένη ψυχολογία και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να κάνει τη ζωή των συμπαικτών του ευκολότερη από τα μέσα του δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε διψήφια νούμερα (23-32 στο 15’). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν στο σκορ και στο 17’ το σκορ ήταν 27-38 με το «τριφύλλι» να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μέχρι το κλείσιμο του πρώτου μέρους η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο και με καλάθι του Παππά οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων για το 32-46.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και από νωρίς κατάφεραν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (35-50 στο 25’ με Γκιστ). Ο Αμερικανός των «πρασίνων» ήταν δραστήριος επιθετικά και πήρε πολλές προσπάθειες τελειώνοντας τες υποδειγματικά. Οι παίκτες του Λιόγα δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και στο 29’ ο Ματσιούλις ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τρίποντο (41-64), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 43-66 υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι επί της ουσίας καθάρισαν το παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και απλώς έγινε… για να γίνει. Οι πράσινοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, είχαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με σκορ 60-87, σε ένα παιχνίδι-προπόνηση ενόψει Ερυθρού Αστέρα

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-46, 43-66, 60-87.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 4(1), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης, Σμιθ 6, Χατζής, Δορκοφίκης 7(1), Στίβενς 19(1 τρ, 8 ριμπ.), Βαβάτσικος 5(1), Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μπόντζ 9, Άντερσον 10(1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4(1), Κάρι 3(1), Μπατίστ 14(7/7 διπ.), Φώτσης 3(6 ριμπ.), Ούκιτς 6, Διαμαντίδης 3(6 ασίστ), Γκιστ 14(6 ριμπ.), Παππάς 16(3 κλεψ.), Γιάνκοβιτς 19(2), Ματσιούλις 5(1).