Παγκόσμια πρωτιά για τον Γιαννιώτη!

Ο τέταρτος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Σπύρος Γιαννιώτης τον Αύγουστο μας είχε ζητήσει συγγνώμη επείδη δεν κατάφερε να πάρει κάποιο μετάλλιο παρ’όλο που και η τέταρτη θέση ήταν πάρα πολύ μεγάλη διάκριση.

Σχεδόν δύο μήνες μετά ο πρωταθλητής μας κατέκτησε τον τίτλο του Παγκόσμιου κυπέλλου στα 10 χιλιόμετρα μαραθώνιας κολύμβησης που διεξήχθη στο Σαντού της Κίνας.

Ο αθλητής παρά το γεγονός ότι βρισκόταν σε περίοδο χαλάρωσης λόγω του πρόσφατου γάμου του τερμάτισε με χρόνο 1:50:41.70 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

«Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με όλους τους αγώνες.

Έφτασα στο στόχο μου που ήταν η πρώτη θέση στα Παγκόσμια κύπελλα. Σήμερα ήταν ο τελευταίος και ήθελα τη νίκη, όπως κι έγινε. Έκλεισε μια χρόνια με το καλύτερο τρόπο. Τώρα ακολουθεί ξεκούραση και λίγος χρόνος για μένα, ώστε να γεμίσω μπαταρίες για το επόμενο έτος που έχει Παγκόσμιο στην Βαρκελώνη», ήταν τα λόγια του.