Υψηλό το εμπόδιο, αλλά πρέπει να ανέβει

Υψηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Αϊντχόφεν για τη νέα ομάδα του ΠΑΟΚ, που θα πρέπει να ανεβάσει ρυθμούς στις επόμενες μέρες για να παρουσιαστεί έτοιμος στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League. Ο Γιώργος Δώνης, που προσπαθεί να βρει την κατάλληλη 11άδα, μοίρασε το χρόνο στους Γλύκο, Κρέσιτς, χρησιμοποίησε αρχικά όσους προορίζει για
βασικούς με την Μπνέι Γεχούντα, στη συνέχεια όλους όσους είχε στη διάθεσή του, ακόμα και τους διεθνείς (Σαλπιγγίδη, Μαλεζά και Σταφυλίδη) αλλά οι ολλανδοί έβγαλαν στην επιφάνεια τις αδυναμίες του Δικεφάλου, που είχε πάντως και καλές στιγμές. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσε η Αϊντχόφεν, τέρματα που προήλθαν από λάθη των παικτών του Δώνη, πουΜε 4-4-2 και την 11άδα, που σκέφτεται για το ευρωπαϊκό ματς με την Μπνέι Γεχούντα παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε δυνατά, αλλά δεν είχε διάρκεια. Οι θεσσαλονικείς είχαν καλή εικόνα στα πρώτα 15-20 λεπτά, απειλώντας σε τρεις περιπτώσεις τους ολλανδούς, με τον Λαζάρ στο 10' να πετάει στα σκουπίδια ανεπανάληπτο τετ α τετ. Οι ολλανδοί όμως σιγά σιγά ανέβηκαν και ανέλαβαν την πρωτοβουλία με τον ΠΑΟΚ να επιλέγει να μην πιέζει ψηλά και να αρχίζει το πρέσινγκ από το κέντρο.Κι ενώ δεν δεχόταν ευκαιρίες, ένα λάθος του Λαζάρ στο κέντρο έδωσε την ευκαιρία στην Αϊντχόφεν να βρει "άδεια" την άμυνα του ΠΑΟΚ και να προηγηθεί με τον Τοϊβόνεν στο 28'. Από το σημείο αυτό ο Δώνης έδωσε εντολή για πρέσινγκ από την αντίπαλη περιοχή, αλλά οι ολλανδοί έβρισκαν τρόπο να κυκλοφορούν σωστά την μπάλα και άγγιξαν το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις, με τους Μέρτενς (33') και Λενς (45') να σημαδεύουν το δοκάρι του Γλύκου.Οπως και στο α' μέρος, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά στην επανάληψη, αλλά στη συνέχεια "έκατσε" πάλι. Ο Λίνο είχε μία καλή ευκαιρία στο 55' να ισοφαρίσει, αλλά ο Τίτον τον σταμάτησε και οι ολλανδοί στη συνέχεια ανέκτησαν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα. Οι θεσσαλονικείς έδειχναν νωθροί σε κάποια σημεία του αγώνα, παρουσίασαν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία απέναντι στους πιο αθλητικούς ολλανδούς, ενώ δύσκολα κατάφερναν να φανούν απειλητικοί.Ενα λάθος στήσιμο του τείχους στο 65' έδωσε την ευκαιρία στην Αϊντχόφεν να σημειώσει και δεύτερο τέρμα με απευθείας εκτέλεση του Στρούτμαν. Οι πολλές αλλαγές του Δώνη, που έριξε στη μάχη Σαλπιγγίδη, Μαλεζά, Σταφυλίδη και αρκετούς νεαρούς έδωσαν ενέργεια στον ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Δικέφαλος στην τελική πάσα υστερούσε. Ακόμα και όταν αυτή έγινε σωστά, ο Σαλπιγγίδης δεν κατάφερε να σκοράρει (στο 84') και οι θεσσαλονικείς ηττήθηκαν στη πρόβα τζενεράλε πριν το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς.ΠΑΟΚ: Γλύκος (46 Κρέσιτς), Κουμάλο (84΄ Ιντζίδης), Κατσικάς (65΄Μαλεζάς), Λίνο (65΄ Σταφυλίδης), Έτο (74΄ Αποστολόπουλος), Γκαρσία (65΄ Παναγιωτούδης), Λάζαρ (59΄ Κάτσε), Ρομπέρ (74΄ Πέλκας), Γεωργιάδης (80΄ Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης (80΄ Δεληγιαννίδης), Γιάννου (59΄ Σαλπιγγίδης)Αϊντχόβεν: Τίτον, Μπούμα (46΄ Γιόργκεσεν), Φίλιο, Φαν Μπόμελ, Τοϊβόνεν, Στρούτμαν, Λενς, Χάτσινσον, Μέρτενς, Βίλεμς (46΄ Ριτζμάγιερ), Νάρσινγκ (46΄ Βίναλντουμ).