Ιστορική πρόκριση για Αστέρα!

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, ο Περόνε με... σκαφτό πέναλτι έγραψε το τελικό 4-2 στα πέναλτι κι έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Europa League.Η ελληνική ομάδα είχε παθητικο ρόλο καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και μόνο στο ημίωρο της παράτασης έδειξε τις ικανότητές της στην επίθεση. Οι αζέριοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως μέχρι να ισοφαρίσουν με τον Σουτζ στο 88', είχαν απειλήσει ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με ένα σουτ του ίδιου παίκτη, που μπλόκαρε εύκολα
ο Μπαντής.Αντίθετα, οι αρκάδες, με όπλο τους τις στημένες φάσεις, είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 10', όταν η κεφαλιά του Μπαρτολίνι απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς της Ιντερ. Τελικά, το... περίμενε του Αστέρα δεικαιώθηκε στο 68'. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή και ο Ναβάρο με έναν κεραυνό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λομάια για το 1-0.Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν, όπως είναι λογικό, την πίεσή τους και ο Αστέρας δεν εκμεταλλεύθηκε τους χώρους που άφηναν οι αζέριοι στην άμυνά τους. Η ελληνική ομάδα τελικά πλήρωσε ένα λάθος του Γιαλούση στο 87', όταν χάρισε ένα κόρνερ στους αντιπάλους του, από την εκτέλεση του οποίου, ο Σουτζ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.Εκεί, η ελληνική ομάδα ήταν πιο απειλητική κι έφτασε κοντά στο γκολ με τους Περόνε και Ράγιος, οι οποίοι όμως δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα το ημίωρο της παράτασης να περάσει χωρίς κάποιο τέρμα, οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι αζέριοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση.Η διαδικασία των πέναλτι:Τσαμπούρης - άουτΓκεοργκιέφσκι - άουτΡάγιος - 1-0Τσχαντάτζε - 1-1Ουσέρο - 2-1Πολάντοβ - απέκρουσε ο ΜπαντήςΧουανίτο - 3-1Γκενόφ - 3-2Περόνε - 4-2Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, ο Αστέρας θα αντιμετωπίσει την πορτογαλική Μαρίτιμο, σε διπλά παιχνίδια (2-9/8).