Βγήκε... άβρε(χ)τος και με την πρόκριση από τα Πηγάδια ο Ηρακλής

Υπό το βλέμμα του νέου του προπονητή Γκιγιέρμο Ογιος, που βρέθηκε στα Πηγάδια, ο Ηρακλής, αν και έχανε με 2-0 στο πρώτο μέρος από την Ξάνθη, πήρε ισοπαλία 2-2 και με το υπέρ του 1-0 από το πρώτο παιχνίδι εξασφάλισε την πρόκρισή του στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.Η Ξάνθη ξεκίνησε με τον Κυριακίδη
κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Μπέρτος, Γούτας, Χοσέμι και Μπαξεβανίδης, στο κέντρο οι Φλίσκας, Βασιλακάκης και μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο ο Μάνταλος. Στην επίθεση δεξιά ο Μαρίν, αριστερά ο Κάλβο και στην κορυφή ο Σολάρι.Ο Ηρακλής παρατάχθηκε με τον Κηπουρό κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Μπριλάκης και Κοντοδήμος, στο κέντρο οι Μπάμπα, Λίμα και μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο ο Κυριάκος. Στην επίθεση δεξιά ο Τσιλιανίδης, αριστερά ο Σιατραβάνης και στην κορυφή ο Ονουάτσι.Οι Ακρίτες μέσα σε τρία λεπτά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων που του έδιναν και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Στο 30' μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κάλβο, ο Μάνταλος με κεφαλιά έγραψε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Μαρίν έβγαλε τη σέντρα και πάλι ο Μάνταλος με πλασέ αυτή τη φορά έκανε το 2-0 για την ΞάνθηΗρακλής είχε καλή ευκαιρία στο 48' για να πετύχει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση. Ο Σιατραβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπριλάκης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στον επερχόμενο Λίμα, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.Τελικά ο Γηραιός πέτυχε αυτό που ήθελε, έστω και με... τυχερό τρόπο. Στο 77', ο Κοντοδήμος έβγαλε πλάγια και δεξιά στον Σιατραβάνη, αυτός έκανε το γύρισμα, η μπάλα θα κοντράρει στον Μπαξεβανίδη που έσπευσε να βάλει την προβολή και θα καταλήξει στα δίχτυα της Ξάνθης για το 2-1, σκορ που πλέον δίνει την πρόκριση στον Ηρακλή.Με τον Κηπουρό να πραγματοποιεί εντυπωσιακή όσο και σωτήρια επέμβαση στο 88' σε σουτ του Μάνταλου, κρατώντας το εισιτήριο για τους "16" στα χέρια του Γηραιού, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πορτουλίδης από πλάγια θέση με διαγώνιο πλασέ έκανε το 2-2 σφραγίζοντας και τυπικά την πρόκριση για τον Ηρακλή.Στις καθυστερήσεις ο Κηπουρός έκανε ακόμη μια εντυπωσιακή επέμβαση με το πόδι σε εξ επαφής σουτ του Σολάρι...Ξάνθη (Ρ. Μάουρερ): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κάλβο (69' Σολτάνι), Μάνταλος, Φλίσκας, Γούτας, Σολάρι, Μαρίν (85' Ράνος), Χοσέμι, Βασιλακάκης (85' Εστράδα).ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Καραίσκος-Φ. Γκιζέλης): Κηπουρός, Σαββίδης, Λίμα, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Σιατραβάνης, Κυριάκος (46' Ματσούκας), Μπάμπα (66' Πουρτουλίδης), Μπριλάκης, Ονουάτσι (73' Χιονίδης), Τσιλιανίδης.