Βαθμός χρυσάφι για ΠΑΣ στη Λιβαδειά

Με τον βαθμό της ισοπαλίας φεύγει από τη Λιβαδειά ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το 87' μετά το γκολ-πέναλτι του Σουμπίνιο από το 40'. Ο Κυριάκος όμως σε εκείνο το σημείο ισοφάρισε με κοντινό πλασέ και έβγαλε τουλάχιστον προσωρινά την ομάδα του από την επικίνδυνη ζώνη. Ατυχη η ομάδα του Παράσχου που μία φάση πριν την ισοφάριση είχε δοκάρι με τον Κόρμπο, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία
με τον Ναπολεόνι. Στους 26 έμειναν οι βοιωτοί, δύο βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.Με τον Σουμπίνιο να κάνει τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, σ' ένα ματς, που ήθελε τους βαθμούς για να βυθίσει τον ΠΑΣ και να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Ο βραζιλιάνος έκοβε και μοίραζε, όντας κυρίαρχος στη μεσαία γραμμή, ενώ στο 40' κέρδισε το πέναλτι, που ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ από τα έντεκα βήματα, κερδίζοντας τον Κηπουρό.Χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ωστόσο οι γηπεδούχοι του Παράσχου έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, έχοντας δημιουργήσει περισσότερες καλές στιγμές. Αντίθετα, ο ΠΑΣ απείλησε με Ντάσιο και Μπεσέρα στο 20' και το 22', δίχως όμως να δημιουργήσει μεγάλη πίεση στον Κυριακίδη, που κράτησε εύκολα το μηδέν στην εστία του.Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν με την ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη να ανεβάζει ρυθμούς και να φτάνει κοντά στην ισοφάριση, κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους. Στο δεκάλεπτο 55'-65' μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε τελικές με τον Κυριακίδη όμως να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις τόσο σε κεφαλιά του Βίλα, όσο και σε πλασέ του Ντε Βινσέντι από το ύψος του πέναλτι.Ο Αναστασιάδης έριξε στη μάχη όποιο επιθετικό όπλο διάθετε (Μπακαγιόκο-Ζαμπρέλα), αλλά η ομάδα του, που διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να είναι το ίδιο επιθετική και στην συνέχεια. Ο Λεβαδειακός στο 86' άγγιξε το 2-0 για να κλειδώσει τη νίκη, αλλά ο Κόρμπος σημάδεψε το δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα οι βοιωτοί το πλήρωσαν αφού ο Κυριάκος από κοντά ισοφάρισε, λυτρώνοντας τους συμπαίκτες του. Παρά την τεράστια ευκαιρία του Ναπολεόνι στο 89', που σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση, το ματς έμεινε στο 1-1 με την ομάδα του ΠΑΣ να παίρνει σημαντικότατο βαθμό.