Βαριά ήττα του Αρη στο Ρέθυμνο

Ο ΑΓΟΡ ήταν καταιγιστικός στο ματς με τον Αρη, τον οποίο υποχρέωσε σε βαριά ήττα με 50-68. Πρώτη νίκη για τους κρητικούς στο πρωτάθλημα, προβλημάτισε ο Αρης με την εικόνα του στο γήπεδο.Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΑΓΟΡ ήταν καλύτερος και επέβαλε το δικό του ρυθμό στο ματς (22-11, 10`). Ο Αρης δεν έμοιαζε ικανός να αντιδράσει και ουσιαστικά έχασε το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (43-22, 20`).Ντούβνιακ
και Κάρτερ έκαναν εξαιρετικό ματς, ενώ ο Αρης έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει, έχοντας άσχημα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα.Γι` αυτό και η διαφορά, όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά πλησίασε και τους τριάντα πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (60-31).Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Αρης κατάφερε να ρίξει κάπως τη διαφορά, ώστε να αποφύγει το διασυρμό, ωστόσο, αυτό δεν αλλάζει τη γενική του εικόνα, που σίγουρα προβλημάτισε τον Βαγγέλη Αλεξανδρή.Από την άλλη μεριά ο ΑΓΟΡ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα (68-50), μετά την ήττα στη Ρόδο, έπειτα από δύο παρατάσεις με τον Κολοσσό.