Βαριά ήττα και αποκλεισμός για ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε βαριά ήττα στο ΓΣΠ με 1-3 από την Νέφτσι Μπακού και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν, αποκλείστηκε από τους ομίλους του Europa League. Η κυπριακή ομάδα συμφώνησε σε όλα με τον Αλέξανδρο Τζιόλη.Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22', με γκολ του Ιμαμβερντίγιεφ,
ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Γούμπεϊ διπλασίασε το προβάδισμα της Νέφτσι, φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τον ΑΠΟΕΛ.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στην εκπνοή του πρώτου μέρους, με σκόρερ τον Μπενασούρ και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους, ενόψει του δεύτερου μέρους.Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς αύξησε την πίεση της στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στο 60', ο Φλαβίνιο σκόραρε για την Νέφτσι, βάζοντας τέλος στις ελπίδες πρόκρισης του ΑΠΟΕΛ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Κλουκόφσκι (63' Χαραλαμπίδης), Μπόρδα, Μοράις, Πίντο, Μπενασούρ (72' Σόουζα), Μαντούκα, Αλωνεύτης, Μπούντιμιρ. Νέφτσι: Σταμένκοβιτς, Μιτρέσκι, Μπερτούτσι, Σουκούροφ, Γιουνουσζάντε, Σαντίγκοφ, Φλαβίνιο, Γούμπεϊ (76' Αραζ), Ράμος, Ιμαμβερντίγιεφ (72' Σέιντοφ), Κανάλες.Εκλεισε ΤζιόληΠαράλληλα, ο ΑΠΟΕΛ συμφώνησε σε όλα με τον διεθνή αμυντικό μέσο, Αλέξανδρο Τζιόλη, με τον παίκτη να αναμένεται τις επόμενες ώρες στην Κύπρο για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και να ανακοινωθεί ο δανεισμός του.