22:04 30/8/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΠΛΕΙ ΟΦ 2ος ΑΓΩΝΑΣ

Ντίλα Γκόρι- Μαρίτιμο: 0-2 (0-1)
(Χέλντον 42', Ντανίλο Ντίας 90+3')
Στους ομίλους του Europa League βρίσκεται από σήμερα η Μαριτίμο, η οποία νίκησε με 2-0 την Ντίλα Γκόρι.
Η Μαρίτιμο άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Χέλντον αλλά στο 56' έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ροδρίγο Αντόνιο. Ωστόσο κατάφερε ως το τέλος να κρατήσει στην άμυνα και να πετύχει μάλιστα και 2ο γκολ

με τον Ντανίλο Ντίας στις καθυστερήσεις.

Ντνίπρο- Σλόβαν Λίμπερετς: 4-2 (2-2)
(Αλίγεφ 12' πεν., 59' πεν., Κονοπλιάνκα 75',Κάλινιτς 87'- Μπρέζνανικ 61', Κέλιτς 72')
Δραματική πρόκριση πήρε η Ντνίπρο που κέρδισε με 4-2 την Σλόβαν Λίμπρετς.
Η Ντνίπρο πήρε κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Αλίγεφ στο 12ο λεπτό, ενώ στο 25' η Σλόβαν έμεινε και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νεζμάρ.
Ο Αλίγεφ με νέο πέναλτι στο 59' έκανε το 2-0 για την Ντίπρο, αλλά ο Μπρέζνανικ στο 61' και ο Κέλιτς στο 72', έφεραν το ματς στα ίσια. Τη νίκη-πρόκριση στην Ντίπρο έδωσαν ο Κονοπλιάνκα με γκολ στο 75ο λεπτό και ο Κάλινιτς με γκολ στο 87'.

Χαποέλ Τ.Α.- Ντουντελάνζ: 4-0 (3-1)
(Μαμάν 68', 84', Τοκέρο 77', Τοαμά 89')
Εύκολη πρόκριση πήρε η Χαποέλ Τελ Αβίβ, που νίκησε με 4-0 την Ντουντελάνζ και θα βρεθεί στην κληρωτίδα των ομιλών του Europa League.
Η Χαοπέλ Τελ Αβίβ άνοιξε το σκορ με τον Μαμάν στο 68ο λεπτό και κάπου εκεί κλείδωσε ουσιαστικά και την πρόκριση. Το 2-0 έκανε ο Τοκέρο στο 77ο λεπτό, με τον Μαμάν να διαμορφώνει το 3-0 στο 84' με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι. Το τελικό 4-0 πέτυχε στο 89' ο Τοαμά.

Ελσίνκι- Αθλέτικ Μπιλμπάο: 3-3 (0-6)
(Σούλερ 6', Περόβουο 62', Πογιάνπαλο 70'- Σαν Χοσέ 67', Μαρέε 79', Μαρτίνεθ 88')
Ισοπαλία 33-3 έφερε η Ελσίνκι κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και αποκλείστηκε καθώς στο πρώτο ματς είχε χάσει με 6-0.
Η Ελσίνκι άνοιξε το σκορ με τον Σούλερ στο 6ο λεπτό, ενώ στο 62' ο Περόβουο έκανε το 2-0. η Μπιλμπάο μείωσε με τον Σαν Χοσέ στο 67', αλλά ο Πογιάνπαλο έκανε το 3-1 σο 70'. Το 3-2 διαμόρφωσε ο Μαρέ στο 79ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν με κόκκινη τον Πελβάς στ 82'. Το τελικό 3-3 έκανε ο Ιγκόρ Μαρτίνεθ στο 88'.

Αϊντχόφεν- Ζέτα: 9-0 (5-0)
(Γιόργκενσεν 5', Φαν Οόιγεν 12', 74', Μάταβζ 15', 27', 66', Γουαϊνάλντουμ 39', 66', 83')
Συνολικά με 14 γκολ φιλοδώρησε η Αϊντχόφεν τη Ζέτα στα δύο ματς των πλέι οφ, καθώς μετά από τη νίκη με 5-0 στο πρώτο ματς, απόψε τη διέσυρε με 9-0.
Με γκολ μόλις από το 5ο λεπτό ξεκίνησε η Αϊντχόφεν, με τον Γιόργκενσεν να σκοράρει, ενώ στο 12' ο Φαν Οόιγεν έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάταβζ έκανε το 4-0 και ο ίδιος παίκτης στ 27' διαμόρφωσε το 4-0. Ο Γουαϊνάλντουμ έγραψε στο 39' το 5-0 ενώ ο Μάταβζ πέτυχε χατ τρικ και το 6-0 στο 62'.
Ο Γουαϊνάλντουμ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 66' έγραψε το 7-0, με τον Φαν Οόιγεν να σκοράρει κι αυτός δεύτερη φορά για το 8-0 στο 74'. Το τελικό 9-0 διαμόρφωσε ο Γουαϊνάλντυμ στο 83' (χατ τρικ).