Τρίποντο με ανατροπή στο 92' η Ιντερ, νίκη για Μπολόνια (vids.)

20:36 3/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 19', η Ιντερ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και έφυγε από την Σικελία με το διπλό, επικρατώντας με 3-2 της Κατάνια, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής. Νίκες για Φιορεντίνα, Μπολόνια, Σαμπντόρια, Ουντινέζε και Αταλάντα.Με πρωταγωνιστή τον Παλάσιο, που πέτυχε δύο γκολ, η Ιντερ μετέτρεψε το
εις βάρος της 0-2 του 19' σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη επί της Κατάνια στην Σικελία, στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στο Champions League.Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν την κακή εικόνα των φιλοξενούμενων και μόλις στο 19' βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0, με τέρματα των Μπεργκέσιο και Μαρκέζε.Στο δεύτερο μέρος, οι νερατζούρι παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένοι και στο 52' μείωσαν σε 1-2, με τον Αλβαρεζ. Στην συνέχεια, ακολούθησε το... σόου του Παλάσιο, ο οποίος με δύο γκολ στο 70' και στο 92' έκανε την ανατροπή και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Στραματσιόνι.Η Φιορεντίνα δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κιέβο Βερόνα στο Αρτέμιο Φράνκι, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη με 2-1 και να μείνει ζωντανή, στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 4', ο Πασκουάλ άνοιξε το σκορ για την Φιορεντίνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο 1-1, με γκολ του Κόφι στο 38'.Οι Βιόλα πίεσαν στο δεύτερο μέρος για το γκολ που θα τους έδινε εκ νέου το προβάδισμα και δικαιώθηκαν στο 78', όταν ο Λαρόντο έκανε το 2-1, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Με τον Κονέ στο βασικό σχήμα και τον Χριστοδουλόπουλο να αγωνίζεται ως αλλαγή, η Μπολόνια δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Κάλιαρι, επικρατώντας με 3-0 στο Ρενάτο Νταλ' Αρα.Μόλις στο 5', ο Ταϊντέρ άνοιξε το σκορ για τους ροσομπλού, με τον Ντιαμάντι στο 18' να διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων, δίνοντας τους παράλληλα σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση.Η Κάλιαρι δεν μπόρεσε να μειώσει στο σκορ και να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, με τον Πασκουάτο στο 92' να βάζει... το κερασάκι στην τούρτα για την Μπολόνια, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.Δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό οι Σιένα και Πεσκάρα, που ηττήθηκαν από τις Αταλάντα και Ουντινέζε αντίστοιχα, ενώ η Σαμπντόρια, με γκολ του Ικάρντι, επικράτησε δύσκολα της Πάρμα με 1-0 στη Γένοβα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:Παρασκευή (1/3) Νάπολι - Γιουβέντους 1-1 (43' Ινλέρ - 10' Κιελίνι)Σάββατο (2/3)Μίλαν - Λάτσιο 3-0 (40', 60' Πατσίνι, 44' Μπόατενγκ)Κυριακή (3/3)Τορίνο - Παλέρμο 0-0Σιένα - Αταλάντα 0-2 (3', 67' Μποναβεντούρα)Πεσκάρα - Ουντινέζε 0-1 (8' Ντι Νατάλε)Μπολόνια - Κάλιαρι 3-0 (5' Ταϊντέρ, 18' Ντιαμάντι, 90'+2' Πασκουάτο)Σαμπντόρια - Πάρμα 1-0 (58' Ικάρντι)Φιορεντίνα - Κιέβο Βερόνα 2-1 (4' Πασκουάλ, 78' Λαρόντο - 38' Κόφι)Κατάνια - Ιντερ 2-3 (7' Μπεργκέσιο, 19' Μαρκέζε - 52' Αλβαρεζ, 70', 90'+2' Παλάσιο)21:45 Ρόμα - ΤζένοαΚατάνια - Ιντερ 2-3Μπολόνια - Κάλιαρι 3-0Σαμπντόρια - Πάρμα 1-0Φιορεντίνα - Κιέβο Βερόνα 2-1Πεσκάρα - Ουντινέζε 0-1Σιένα - Αταλάντα 0-2