Του... γκρέμισε το κάστρο!

Οι παραδόσεις και τα ρεκόρ είναι για να σπάνε. Ετσι και στην Κομοτηνή, όπου το απόρθητο κάστρο του Πανθρακικού εδώ και 22 παιχνίδια υπό τις οδηγίες του Σάββα Παντελίδη γκρεμίστηκε από την Βέροια. Η Βασίλισσα του Βορρά, αφού άντεξε στα... πυρά των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε με την χρυσή αλλαγή του Νίκου Καρύδα, Νίκο Καλτσά και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την
έδρα των Θρακιωτών!Ο Πανθρακικός μπήκε στο ματς με το πόδι... πατημένο στο γκάζι, κλείνοντας στην περιοχή της την Βέροια και... πυροβολούσε! Στο 7' ο Λαδάκης από θέση για γκολ σούταρε πάνω από τα δοκάρια, στο 10' σουτ του Βαϊρουά, έδιωξε σε κόρνερ ο Λόπες, ένα λεπτό αργότερα κεφαλιά του Λαδάκη απέκρουσε εκ νέου σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Βασίλισσας. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Λουσέρο μπλόκαρε ο Λόπες, ενώ στο 17' και πάλι ο Λουσέρο απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βέροιας.Το ημίχρονο έκλεισε με νέα τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό στο 40' σε σουτ του Ουσέρο από το ύψος του πέναλτι, ο Λόπες κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και στην συνέχεια της φάσης, ο Βαϊρουά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην άδεια εστία! Με 11-4 τελικές προσπάθειες και 5-0 κόρνερ μπορεί κάποιος να αντιληφθεί την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Καρύδας απέσυρε τον Πέρεζ και έβαλε στη θέση του τον Καλτσά αλλάζοντας το σύστημα από 4-4-2 σε 4-2-3-1 και δικαιώθηκε. Και αυτό, διότι στο 51' ο Ολαϊτάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας των πρασίνων και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Καλτσά, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για την Βέροια.Αυτό το γκολ προκάλεσε σοκ στους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς. Παρά τις αλλαγές του Σάββα Παντελίδη, ο οποίος πέρασε Κυβελίδη, Μίνγκα και Κοντογουλίδη κάνοντας φουλ επιθετικό τον Πανθρακικό δεν κατάφερε να σώσει ούτε το βαθμό της ισοπαλίας, με καλύτερη στιγμή, αυτή του 85ου λεπτού, όταν από κάθετη του Βαϊρούα για τον Κυβελίδη, ο βραχύσωμος επιθετικός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόπες, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια χαρίζοντας τη νίκη στην Βασίλισσα του Βορρά.