Τον πλησίασε στον πόντο με Σίσιτς ο Παναιτωλικός

Μ' ένα γκολ του Μίρνες Σίσιτς, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη στο ντέρμπι της 38ης αγωνιστικής της Football League στο κατάμεστο γήπεδο του Αγρινίου και πλησίασε τους κρητικούς στον πόντο!Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Μάκη Χάβου έφτασε τους 63 βαθμούς στην τρίτη θέση, έναν λιγότερο από τον Εργοτέλη και έναν περισσότερο από τον Ηρακλή,
ο οποίος αντιμετωπίζει την Κυριακή τον Πανσερραϊκό.Ο Εργοτέλης απείλησε πρώτος, στο 18ο λεπτό, με τον Τζανακάκη να πιάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας σε εκτίναξη τον Τακίδη, που έσωσε την εστία του Παναιτωλικού.Στο 42', ο Σίσιτς εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της κρητικής άμυνας και παίρνοντας το ριμπάουντ σε σουτ του Καμαρά και απόκρουση του Αθανασίου, με σουτ από κοντά έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό μέσα σε αποθέωση.Ο Σλοβένος άσος αφιέρωσε το γκολ στον τερματοφύλακα της ομάδας Μανώλη Στεφανάκου, ο οποίος πριν από λίγες μέρες έχασε απροσδόκητα τον αδερφό του...Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Μελισσά να αστοχεί σε κενή εστία στο 58ο λεπτό, όταν ο Μπακάκης έπιασε "αέρα", η μπάλα πήγε στον Μελισσά που αστόχησε... Στο 61' ο Εργοτέλης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όταν ο Ρομάνο εκτέλεσε το φάουλ΄, ο Τακίδης απέκρουσε, ο Βερπακόφσκις προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Αραμπατζής τον κράτησε από τη μέση και τον έριξε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι έγινε… ροντέο, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη, με σημαντικότερες αυτή του Δωματά στο 73’ αλλά το ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε πέρασε άουτ και στο 89’ ο Μπόγιοβιτς σε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, έστειλε την μπάλα άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο του Εργοτέλη.Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Αραμπατζής (72’ Μουμίν), Κούσας, Μελισσάς, Γκόλιας, Τζούνιορ, Μπακάκης, Φαβάλι (59’ Μπελόν), Καμαρά, Σίσιτς (88’ Πασάς), Μπόγιοβιτς.Εργοτέλης (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Μπουχαλάκης, Γκαντιάγκα (84’ Κοζορώνης), Χρυσοφάκης (60’ Χαλκιαδάκης), Βερπακόφσκις, Ρομάνο, Ζαχόρα (60’ Δωματάς).