Το Μαρούσι νίκησε με 96-94 τον Πανελλήνιο στην παράταση

Το παιχνίδι του Αμαρούσιου με τον Πανελλήνιο στο κλειστό του Αγίου Θωμά θεωρούταν κομβικής σημασίας και για τις δύο πλευρές. οι γηπεδούχοι προέρχονταν από 4 συνεχόμενες ήττες, ενώ οι Ολυμπιονίκες έχουν μόλις μία νίκη σε σύνολο έξι αγώνων. Πλέον τα δεδομένα είναι ακόμα δυσκολότερα για τους τελευταίους και αυτό διότι γνώρισαν και πάλι την ήττα με 94-96 στην παράταση και πλέον αναμένονται εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα... Τόσο το Μαρούσι όσο και ο Πανελλήνιος είχαν παραπάνω από έναν λόγους που ήθελαν να πάρουν τη νίκη. Ως εκ τούτου δεν θέλησαν να ξοδέψουν καθόλου χρόνο
άσκοπα και μπήκαν στο παιχνίδι με τη διάθεση να επιβάλλουν ο ένας στον άλλο τους κανόνες του. Οι Ολυμπιονίκες ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο ξεκίνημα του ματς και πέτυχαν νταμπλ σκορ με τον Μανώλη Παπαμακάριο μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Η πρώτη περίοδος βάφτηκε μπλε, με τον Σάμο Ούντριχ να διαμορφώνει το τελικό της αποτέλεσμα (24-18).Σε αντιδιαστολή με το πρώτο δεκάλεπτο, το Μαρούσι έχοντας αξιόπιστο μακρινό σουτ και σαφώς καλύτ