Το γιόρτασε με 30άρα ο Ολυμπιακός, 80-53 τον Απόλλωνα Πατρών

Στο πρώτο του παιχνίδι στο ΣΕΦ, μετά την κατάκτηση του τρίτου Ευρωπαϊκού στο Λονδίνο, ο Ολυμπιακός επικράτησε -σε γιορτινή ατμόσφαιρα- με 80-53 του Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αναρτήθηκε στην οροφή του ΣΕΦ το λάβαρο του τρίτου Ευρωπαϊκού τροπαίου.Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι
στα πλέι οφ του πρωταθλήματος (πρώτο ματς την Τετάρτη 22/5), αφού οι ερυθρόλευκοι έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, ενώ οι πατρινοί τερμάτισαν όγδοοι.Στο αγωνιστικό κομμάτι, καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Πρίντεζης, που σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ για το συγκρότημα του Βετούλα προσπάθησαν οι Πέτροβιτς (12 π.) και Αργυρόπουλος (10 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν... ζεστοί από τα 6,75μ., αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 8-7 στο 2'. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση και με τους Σπανούλη, Πρίντεζη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15).Με τρίποντο του Αντιτς, ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά του στους 13 (28-15), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων και κατάφερε να μειώσει στους πέντε (31-36). Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (37-31).Με τρίποντο του ΜακΚόλουμ, το συγκρότημα του Βετούλα έριξε την διαφορά στους τρεις στο 21' (34-37), αλλά μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι... πάτησαν γκάζι στην συνέχεια, κυριάρχησαν στο παρκέ του ΣΕΦ και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26-10, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 (63-41).Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού και να επικρατεί με το τελικό 80-53 του Απόλλωνα Πατρών, κλείνοντας με νίκη τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο της Α1.Τα δεκάλεπτα: 25-15, 12-16, 26-10, 17-12.