Με την Αζαρένκα η Γουίλιαμς στον τελικό

Το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Italian Open πήρε η Βικτόρια Αζαρένκα που νίκησε με 2-0 σετ τη Σάρα Εράνι για τα ημιτελικά.Η λευκορωσίδα τενίστρια κέρδισε με 2-0 σετ (6-0, 7-5) τη Σάρα Εράνι μετά από 1 ώρα και 34 λεπτά αγώνα και σφράγισε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό εναντίον της Γουίλιαμς για τη διοργάνωση της Ρώμης. Ο αγώνας είχε δύο διακοπές λόγω βροχής όμως αυτό δεν πτόησε
τις αθλήτριες. Στο εναρκτήριο σετ η Αζαρένκα ήταν καταιγιστική και με τρία συνεχόμενα μπρέικ πήρε το πρώτο σετ με 6-0, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της. Στο δεύτερο σετ η Εράνι που αγωνιζόταν μπροστά στο κοινό της έπρεπε να αντιδράσει γρήγορα για να μπει στο κυνήγι της νίκης. Αν και είχε την ευκαιρία για μπρέικ στο ξεκίνημα δεν τα κατάφερε και η Αζαρένκα πήρε προβάδισμα για το φινάλε με το μπρέικ που πέτυχε στο τέταρτο γκέιμ. Η απάντηση της ιταλίδας ήρθε πετυχαίνοντας δύο μπρέικς, όμως δεν στάθηκαν αρκετά, καθώς στη συνέχεια η Αζαρένκα πέτυσε ακόμη ένα μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ και να φτάνει στο τελικό 7-5.Η Αζαρένκα είναι η τελευταία τενίστρια που νίκησε την Γουίλιαμς στον μεταξύ τους τελικό στην Ντόχα στα μέσα του Φλεβάρη. Βέβαια στο σύνολο η αμερικανίδα μετρά 12 νίκες έναντι 2 της λευκορωσίδας. Ο τελικός της Κυριακής (19/05) αποτελεί μόλις τη δεύτερη αναμέτρησή τους σε χωμάτινη επιφάνεια.Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ημιτελικών (18.05):Σερένα Γουίλιαμς (ΗΠΑ) - Σιμόνα Χάλεπι (Ρουμανία) 6-3 6-0Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία) - Σάρα Εράνι (Ιταλία) 6-0 7-5