Το φιλί της ζωής ο Γκέσιος

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Κολοβό, αλλά η Κέρκυρα με δύο γκολ του Γκέσιου έκανε την ανατροπή, κέρδισε 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονήςΕναν ολόκληρο γύρο είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης η Κέρκυρα, που την τελευταία της νίκη την είχε πετύχει πάλι κόντρα στον Πανιώνιο (1-0 στη Νέα
Σμύρνη). Η ομάδα του Γιάννη Παπακώστα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Κολοβός άνοιξε το σκορ στο 6', αλλά αλλά ο Γκέσιος φρόντισε να της δώσει το... φιλί της ζωής, αφού σε περίπτωση ήττας θα ήταν με το ένα πόδι στη football league. Ο νεαρός επιθετικός νίκησε δύο φορές τον Γιαννακόπουλο, μία στο 36' και μία στο 82', χαρίζοντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Οι Φαίακες παραμένουν στην τελευταία θέση, αλλά πλησίασαν στους δύο βαθμούς τον Αρη, στους τρεις τη Βέροια και στους τέσσερις τον Πλατανιά.Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και πολύ γρήγορα πήρε κεφάλι στο σκορ. Σκόρερ ήταν ο Κολοβός στο 7' μετά από εκτέλεση κόρνερ και η αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν. Η Κέρκυρα άγγιξε την ισοφάριση στο 12' αλλά ο Γιαννακόπουλος σταμάτησε τον Κυβελίδη σε τετ α τετ, ενώ η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε στο 30' όταν ο Σάμαρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι και αφού παρενέβη και ο Αναστασόπουλος.Ο Γιαννακόπουλος σταμάτησε εκ νέου τον Κυβελίδη στο 34', αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη φάση του 38' όταν σε παρόμοια φάση με αυτή του γκολ του Κολοβού ο Γκέσιος τον νίκησε και ισοφάρισε για τους Φαίακες, που ουσιαστικά έπαιζαν την τελευταία τους ζαριά για να παραμείνουν ζωντανοί στην κατηγορία. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Πανιώνιος έχασε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία. Ο Γουνδουλάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Κέρκυρας και βρέθηκε απέναντι από τον Αναστασόπουλο, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.Στη συνέχεια οι δυο ομάδες είχαν κάποιες μικροφάσεις με εκείνη στο 77ο λεπτό να είναι η πιο μεγάλη. Ο Κυβελίδης βγήκε από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή κι έκανε το σουτ, με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.Οι Φαίακες πήραν κεφάλι στο σκορ στο 82ο λεπτό κάνοντας την ολική ανατροπή. Ο Λεόν εκτέλεσε φάουλ, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε λάθος τη μπάλα και ο Γκέσιος από κοντά με δυνατό σουτ έκανε το 2-1, χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, που είχε να κερδίσει από το παιχνίδι του α' γύρου στη Νέα Σμύρνη.